A kutya hűséges társ, sőt, nagyszerű barát. Ha rosszat mondasz, biztosan nem fog megsértődni, minden este hűségesen ül az ajtó előtt, s őrzi a házat, amíg Te pihensz. Ha pedig rászánsz egy kevés időt, hogy foglalkozz vele, akkor kitörő örömmel fogad minden pillanatot, amit veled tölthet. Hát ezért szeretjük annyira a kutyákat.
Vannak azonban aranyszabályok, amiket be kell tartani. Sokan félnek attól, hogy gyermekük sérülést szenvedhet, ha kutya van a háznál, hiszen míg kicsi, nem értheti miért nem szabad meghúzni a kutya fülét, vagy sapkát húzni a fejére. És a kutyák ilyenkor váratlanul reagálhatnak. Ha a szülő új kutyát vesz, előtte áll a lehetőség, hogy olyan fajtát válasszon, amely a gyermek számára ideális; egy nyugodtabb, kedvesebb négylábút.
A kutya a legjobb tanár
A kutyák fontos szerepet tölthetnek be egy gyermek életében. Nemcsak óvják gazdájukat az idegenektől, de a velük folytatott játék jótékony hatással van a gyermek fejlődésére is. Emellett számtalan olyan dolgot is megtanulhatnak, ami később előnyükre válik; gondoskodást, felelősségtudatot és toleranciát.
Ha a szülő megérteti gyermekével, hogy az állatokról gondoskodni kell, a gyermek elsajátít egy olyan képességet, mely néha még a felnőttekből is hiányzik; a felelősségtudatot. Ha a gyermek gondoskodhat a kutyáról, az számára egyfajta játék, hiszen eljátszhatja a felnőtt szerepét, aki gyermekéről gondoskodik. Ebből a játékból azonban megtanulja mit jelent a gondoskodás.
A kutyával való játék szintén egyfajta lecke a gyermek számára. Miközben felhőtlen örömmel játszik négylábú barátjával, megtanulja, hogyan tartsa őt tiszteletben. Előbb vagy utóbb rájön, hogy kutyája nem tűri el a durva viselkedést (fülcibálás, dobálás), hiszen számára ez kellemetlen érzés. Ebből a gyermek megtanulja mit jelent a tolerancia, mások tiszteletben tartása.
Néhány lépés a játékos tanuláshoz
1. A tolerancia
Kezdetben jobb, ha a szülő is részt vesz a kutyával való közös játékban, hiszen a kisebb gyermekek általában nincsenek tisztában azzal, mit tűr el egy kutya és mit nem. Fontos elmagyarázni, hogy miért nem szabad bántani, cibálni a kutyát, megértetni a gyermekkel, hogy nem egy plüssjátékról, hanem élőlényről van szó. Ha a gyermek ezt megérti, később már biztosan nem tesz olyat amiért a kutya rámordulna és ezzel megijesztené.
2. A felelősségtudat
Rohanó világunkban szinte alig jut idő arra, hogy gondoskodjunk állatainkról. Érdemes egy listát összeállítani, mikor mire van szüksége a kutyának. Az állateledel egy hónapra szükséges mennyiségét nagyjából ki lehet számolni, így elegendő havonta egyszer beszerezni a szükséges tápokat, konzerveket. A gyermek felelősségtudatának kialakításában sokat segíthet, ha ő is részt vehet a kutya gondozásában. Rábízhatjuk kezdetben az etetést, a kutya ivóvizének cseréjét, s később akár sétálni is elviheti.
3. Ha megnő a kutya
A gyermekek sokszor rajongásig szeretik a kiskutyákat, ha azonban a kis négylábú hirtelen megnő, nem egyszer elvesztik érdeklődésüket. Érdemes közös programokat szervezni, új játékokat kitalálni, ami a gyermek számára nemcsak kikapcsolódást, de önbizalmat is ad. Érdemes lehet hétvégenként kutyaiskolába járni, ahol az új feladatokat a gyermek taníthatja meg kedvencének, s a szórakozás mellett sikerélményeket is szerezhet.
4. A kreativitás növelése
A gyermekek számára mindig nagy örömet okoz, ha játszhatnak, és alkothatnak valami újat. Ha kedvenc négylábú barátjuknak is köze van a tevékenységhez, még nagyobb lelkesedéssel fognak hozzá. Érdemes új kutyaólat, vagy takarót készíteni a négylábú családtagnak, melyben a gyermek is részt vehet.
Fotó: www.pixabay.com
Gyerekek és kutyák |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |