Azt mondják minden kezdet nehéz, főként, ha valaki szülővé válik. Mostohaszülők esetén még nehezebb a helyzet, hiszen nem áll rendelkezésre kilenc hónap, szinte lehetetlen felkészülni. Ráadásul az elvált szülők nagy része nem csecsemővel a karján távozik a kapcsolatból. Ilyenkor az új partner vállára nagy felelősség nehezedik, hiszen el kell fogadnia, hogy társának már van egy gyermeke, s ha a kapcsolat komolyra fordul, vállalnia kell a szülő szerepét.
Tovább nehezíti a helyzetet a másik fél, hiszen a másik szülőnek is joga van látni gyermekét. Ez esetben a mostohaszülőnek el kell fogadnia, hogy mindig lesz egy harmadik fél, aki beleszól a gyermek nevelésébe, a családi életbe.
Hogyan kezeljük a helyzetet?
Nincs pontos útmutató, hogyan kell közeledni egy mostohagyerekhez, vagy éppen hogyan lehet jól teljesíteni a mostohaszülő szerepét. Mindenesetre nyitottságot, önzetlenséget és odaadást igénylő feladat. Ha a másik szülő látni szeretné a gyermeket, nem lehet nemet mondani, és bizony a közös nyaralást, a hétvégéket és a mindennapokat is közösen kell megbeszélni, ami mindhárom félnek, és a gyermeknek is megterhelést jelenthet.
Az érzelmek elfogadása
Nem egy mostohaszülő ott rontja el a gyermeknevelést, hogy túlzottan elkényezteti őt. A mostohaszülők sokszor úgy gondolják, kötelességük ajándékokkal elhalmozni, dicsérni partnerük gyermekét, hogy az úgy érezze, mintha saját szülei lennének mellette. Valójában ez egyáltalán nem jó megoldás, főként akkor nem, ha a szülőknek később közös gyermeke is születik. A mostohagyermeknek nem ajándékokkal, engedékenységgel kell bizonyítani, hogy mostohaszülője szereti őt.
Sokan úgy érzik bűn, vagy legalábbis elfogadhatatlan, ha képtelenek mostohagyermeküket sajátjukként szeretni, pedig természetes, hogy egy idegen gyermeket nem fogadunk első pillanatban sajátunkká. Időt kell hagyni egymás megismerésére, az érzelmek fejlődésére, így a későbbiekben egy kötetlen, jó kapcsolat alakul ki mostohaszülő és gyermek között.
Mostohaanyák és mostohaapák
Általában a nők reagálnak szélsőségesen az új helyzetre. Az anyai ösztönből adódóan képesek azonnal sajátjukként szeretni bárki gyermekét, de ha még nem készültek fel az anyaságra, egy gyermek akár el is riaszthatja őket az új kapcsolattól. A férfiak általában tisztában vannak saját igényeikkel, elvárásaikkal, ugyanakkor nehezebben közelednek egy idegen gyermekhez.
Általánosságban elmondható, hogy mindkét nemnek akadnak problémái az új helyzetben. Olykor a mostohagyermek sem reagál pozitívan az új családtagra, s ez a párkapcsolatra is hatással lehet, hiszen a szülő elsősorban gyermekét védi. Mindkét fél esetében fontos a kölcsönös alkalmazkodás, s a gyermekkel való törődés.
Építsünk kapcsolatot
Fontos, hogy a leendő szülő egy kis időt egyedül is eltöltsön mostohagyermekével. Ez segíthet egymás jobb megismerésében, és a kölcsönös szeretet kialakulásában. A mostohaszülőnek nem szabad magára vennie, ha a gyermek nem fogadja azonnal a szívébe. Főként akkor fordulhat elő, ha a válás nem régen zajlott, s a gyermek nemhogy egy új családtag befogadására nem készült még fel, de még a válást sem sikerült kihevernie.
Kapcsolódó termékek
Fischer Eszter: Modern mostohák-A páromnak gyereke van | |
Vekerdy Tamás A pszichológus újra válaszol |