A távmunka eszközi feltételei: számítógép, internet kapcsolat, telefon.
Törvényi feltétele: Alkalmi munkavállalás, a megbízásos szerződéses jogviszony, vagy állami támogatással létrejövő határozott idejű munkaviszonyok, mint például a bértámogatás, a közmunka, a közhasznú- és a közcélú munkavégzés.
Mára már bebizonyosodott, hogy a távmunka életképes, sőt, a hagyományos munkamódszernél hatékonyabb, azaz hozzájárul a költségek csökkentéséhez, ezért egyre több cég él ezzel a lehetőséggel. A megfelelően menedzselt távmunka program mind a munkavállaló, mind a munkaadó számára kölcsönös előnyökkel jár.
A munkaadó előnyei, amely a mai viszonyok között meg is menthet egy vállalkozást:
Növekvő hatékonyság.
Csökkenő ingatlan és rezsi költségek.
Versenyelőny a munkaerő-piacon.
Elégedett dolgozók, kevesebb munkahelyi stressz.
Csökkenő betegállomány.
Hozzáférés térben távol eső munkaerőpiacokhoz.
Optimalizált erőforrás kihasználás.
Csökkenthető a fluktuáció: megtarthatóvá válik az értékes munkaerő.
Hatékonyabban szervezhető ügyfélszolgálat.
Váratlan eseményektől, természeti csapástól való függetlenség.
Mérséklődhet a nagyvárosok zsúfoltsága.
Csökkenhet az energiafogyasztás.
Hátrányos körzetekben, településeken javulhat a foglalkoztatottság.
Az egészségügyre, betegellátásra fordítandó költségek mérséklődhetnek.
Távmunkában végezhető főbb tevékenységek:
Programozás, szoftverfejlesztés, weblap-tervezés, újságírás, marketing, értékesítés, telefonügyelet, telefonon keresztüli adatgyűjtés, adatrögzítés, ügyfél-adminisztráció, grafika, digitalizálás, képfeldolgozás design, kiadványszerkesztés, könyvelés, pályázatfigyelés, fordítás, tanácsadás, marketing stb.
A távmunka atipikus foglalkozások körébe tartozik, foglalkozás, amely jelentősen megkönnyíti a gazdaság terheit, bár meg kell jegyezni, hogy a munkáltatók félelmét még mindig érezni amiatt, hogy elveszítik a dolgozók feletti kontrollt. Pedig a távmunka ma nem ismer határokat. Nagy lehetőséggel pályázhatunk külföldi cégek által meghirdetett munkákra, mert a külföldi távmunka valójában csak attól külföldi, hogy a megbízó / munkáltató külföldi székhelyű. Maga a munkavégzés viszont a te otthonodban - vagy ahol épp tartózkodsz - történik. Jó pár nemzetközi online távmunka-közvetítő website létezik, ahol magyarok is jelentkezhetnek a kiírt munkákra. Itt az idegen nyelvismeret - elsősorban angol - nélkülözhetetlen.
Egyre gyakrabban hallani, hogy nagyszámú elbocsájtás van szerte a gazdasági, foglalkoztatási szférában, a válság idején a legtöbb vállalat a leépítés mellett dönt, holott a munkajog rugalmas megoldásoknak is teret enged. Épp ezért a tapasztalat az mutatja, hogy a vezetők hozzáállása is változik. Egyre többen támogatják a projektalapú munkaszervezést, vagyis az eredmény érdekli őket, és nem az, hogy mikor és hogyan végzik el a feladatot a munkavállalók.
A távmunka egyik alapfeltétele a törvényi szabályozás, így azok a munkák, amelyeket nem munkaviszony keretében végeznek, nem számítanak távmunkának.
A következő években egyre gyakrabban fogunk hallani egy újabb rendszerről, amely nem más, mint a „távmunkaházak” rendszere. A „távmunkaházak” nem egy cég meghatározott munkahelye, hanem több intézménynek, cégnek dolgozik internet és számítógép segítségével. Általában egy harmadik fél alakítja ki ezeket a házakat, legyen Önkormányzat, vagy piacra nyitott vállalkozó, aki sikeresen hangolja össze a megbízásokat.
Tehát úgy tűnik, hogy a vállalatok egy része úgy tekint a megváltozott piaci környezetre, mint esélyre, az eddig telített piacokon való térnyerés lehetőségére. Ezért terveznek szinte minden szektorban valamennyi létszámbővítést is az elbocsátások mellet, ami egyfajta szelekciót, fejlődési jelleget mutat, annál is inkább, mert a cégek szeretnék megtartani, vagy akár fejleszteni is a humán tőkéjüket, hiszen szinte minden vállalat számol a valamikori fellendüléssel.
Az üzleti szféra szereplőinek egybehangzónak tűnő véleménye, hogy a globális gazdasági válság egyik kulcsterülete a munkaerőpiac és emberi erőforrás gazdálkodás.