Az itthon működő magánóvodákban a szülők által kifizetett tandíjba hagyományostól eltérő oktatás, nyelvtanfolyamokon és balett órákon való részvétel tartozik bele. Ezeknek az intézményeknek a szerepe tehát már korántsem egyenlő puszta felügyelettel, hiszen a különböző kognitív irányú képességfejlesztésektől kezdve a sporttevékenységekig minden elérhető már az óvodákban.
Az már más kérdés, hogy szükség van-e három éves korban ennyi különórára, két-három nyelvórára, hogy meg kell-e tanulniuk már az iskola előtt írni-olvasni.
A magánóvodákba azonban a gyerekek akár már másfél évesen is járhatnak. Ugyanakkor a legtöbb helyen felügyeletet csak öt-fél hatig vállalnak, ami nem segíti a dolgozó szülőket.
Természetesen ez is csupán pénz kérdése, hiszen találni olyan intézményt is, ahol felkészülve a folyton dolgozó szülőkre, gyermek-felügyeleti díj ellenében tovább is vigyáznak a csemetékre, általában alacsonyabb óradíjért, mint amennyit egy bébiszitter elkér.
Az is a magánóvodák mellett szól, hogy az évközbeni csatlakozás alapvetően nem jelent akadályt, - szemben az állami intézményekkel - csak győzzön időben feliratkozni az ember a várólistákra.
A kispesti óvodában fél nyolctól fél hatig vállalják a gyerekek felügyeletét heti öt napon, havi ötven ezer forintért, amibe a napi négyszeri étkezés, és a különórák is beleértendők. Utóbbi heti két angol foglalkozást, egy úszásoktatást, zene- és néptánc oktatást is magában foglal.
A speciális montessori pedagógiát alkalmazó 11. kerületi óvoda már jóval borsosabb árért cserébe vállaja a felügyeletet 7-17 óra között. Az óvoda térítési díja egyébként havonta 74 ezer forint, ami azonban nem tartalmazza sem az étkezést, sem a különórák (úszás, zenei foglalkozások, színház- és múzeumlátogatások) díját. Ezen felül még kéthavi díjat foglalóként is ki kell fizetni, amit akkor kap csak vissza a szülő, ha két hónappal előre tájékoztatja az ovit a gyerek kivételéről.
A feltételek könnyítésével, illetve az állami támogatások növelésével segíteni lehet a családi napköziken, ami az óvodai kérdést is megoldaná, hiszen ezen intézmények húszhetestől tizennégy éves korig fogadhatnak gyermekeket.
Forrás: HR Portal
Magánóvoda: divat vagy szükséglet? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |