Mikortól adhatok folyadékpótlást a picinek?
Az anyatej és a tejpépek - a hatodik hónaptól fokozatosan bevezethetjük a pépeket a baba étrendjébe - együttesen elegendő folyadékot biztosítanak számára. Csak amikor már három anyatejes vagy tápszeres étkezést vált ki a pép, akkor egészítsük ki a folyadékbevitelt. .
Ekkor mennyi ivásra van szüksége a babának?
A tej és a három pépes étkezés mellett kb. 1 dl ajánlott. Amikor már a csecsemők elkezdenek szilárd táplálékot pl. kenyeret enni, attól kezdve fokozatosan növekszik a folyadékigény. Minél idősebb lesz, annál többet kell innia.
Az anyatejjel táplált babának is szüksége van folyadékpótlásra?
Nem. Az anyatej és a kezdő tápszerek minden szükséges tápanyagot biztosítanak az első hónapokban beleértve a kellő folyadékmennyiséget is.
Milyen a megfelelő ital?
A táplálkozási szakemberek forralt vezetékes vizet, vagy szénsavmentes ásványvizet, ill. cukrozatlan teát javasolnak. A bébi italok is jól csillapítják a szomjúságot 1/3 arányban hígítva, utóbbiak fogyasztása azonban cukortartalmuk miatt nem igazán kedvező. A cukorral édesített italokat a tabuk közé sorolják.
Milyen gyakran kínáljam a kicsit innivalóval?
Az étkezések között és minden etetés mellé is adjunk italt - még a reggelihez is tegyünk ki vizet. Ne hagyjuk, hogy babánk állandóan üvegből szívja a folyadékot, különben túlságosan felhígul a nyál és hosszabb távon károsodhatnak a fogak.
A táplálékkal is vesz fel vizet a gyermek?
Természetesen a magas víztartalmú ételek, mint az uborka, paradicsom, dinnye, madártej, gyümölcssaláta, levesek, hozzájárulnak a vízháztartáshoz, azonban nem pótolják a kiegészítő italokat. Ez fordítva is érvényes: a gyümölcslé nem helyettesítheti a gyümölcsöt.
Mit tegyek, hogy eleget igyon a babám?
Tegyünk az asztalra mintás csészéket, használjunk színes szívószálat és az ivást kísérje vidám koccintás. Az a lényeg, hogy mutassunk jó példát. Ha az étkezéseknél magától értetődő az ivás, akkor gyermekünk is megtanulja, hogy az evés és ivás összetartozó fogalmak.
Mi a teendő, ha beteg a csecsemő?
Ha a babának láza van, vagy egyéb okból izzad, pótolni kell a folyadékveszteséget. A szoptatott babáknál elég, ha gyakrabban, de rövidebb ideig tesszük mellre őket, mert az anyatej folyadéktartalma még igen magas a szopás elején.
Miért olyan fontos az ivás?
A rossz ivási szokások negatív hatással vannak az egészségre. Ha nincs megfelelő mennyiségű folyadék a testünkben, csökken a koncentrációs és teljesítőképesség, megterhelődnek a vesék, fejfájás alakul ki. A szomjúság érzése önmagában is a szervezet vészjelzése. A gyermeknek ezért ideális esetben mindig annyit kellene innia, hogy soha ne legyen szomjas.
Az innivaló nemcsak az ebédlő asztalra való: a kicsik, amikor játszanak, kitombolják magukat, mindenről megfeledkeznek, még az ivásról is. Legyen ezért mindig kezünk ügyében víz vagy tea. Figyeljünk rá, hogy séta vagy sportolás közben mindig iktassunk be „ivó szüneteket”. A makacs nem-ivóknál se adjuk fel: mindig kínáljuk meg valamilyen itallal őket.
A gyermekek folyadékszükséglete életkorok szerint
- csecsemőkortól tini korig
A dortmundi gyermektáplálkozási kutatóintézet legfrissebb tanulmánya szerint a gyermekek naponta átlagosan egy csészével kevesebbet isznak a szükségesnél.
Mégis mennyi folyadékra van szüksége csemeténknek?
A szakemberek ezt ajánlják:
- 0-6 hónap: a tejes táplálkozás elegendő folyadékmennyiséget biztosít.
- 6-12 hónap: kb. 1 dl.
- 1 éves kor: kb. 6 dl.
- 2-3 év: kb. 7 dl.
- Óvodás kor: kb. 8 dl.
- Kisiskolás kor: kb. 9 dl.
- 10-12 év: 1 l.
- 13-14 év: kb. 1,2, 1,4 l.
- 15 év: kb. 1,5 l.
A folyadékszükséglet azonban nem csak az életkor függvénye, hanem a tevékenység (mint pl. sport), a levegő hőmérséklete, az étel sótartalma is befolyásolják. A fenti adatok ezért csak irányértékek.
Fotó: Bonoz/pixabay