A pöszeség fogalma azt a jelenséget fedi le, amikor egy gyermek kiejtése eltér az adott nyelvközösség normáitól, vagyis nem az "elfogadott" módon ejti a beszédhangokat.
A pöszeség megléténél lényeges, hogy a gyermek beszédére milyen mértékben terjed ki ez a beszédhiba.
Ez alapján megkülönböztethetünk általános, és részleges pöszeséget.
- Általános pöszeségről akkor beszélhetünk, ha a hiba legalább 10 hangra kiterjed.
- Részleges pöszeség akkor áll fenn, amikor a gyermek csak egy-két hangot, hangcsoportot ejt hibásan.
Az óvodás korú gyermekek igen nagy részénél fennál ez a beszédhiba, amit lehetőleg iskolába lépés előtt javítani kell, hogy elkerülhetők legyenek a járulékos tanulási problémák.
Mik lehetnek az okok?
A pöszeség kialakulásának okai nagyon sokfélék lehetnek. Ide tartoznak a fogsor és a nyelv rendellenességei, a halláscsökkenés, az észlelés zavarai, a beszédben használatos izmok gyengesége. Ez utóbbi gyakran alakul ki olyan csecsemőknél, akiket az édesanya nem szoptatott, hisz ebben az esetben nem jöhetett létre a szükséges izomfejlődés.
Mikor szükséges a terápia?
A gyermek fejlődése során 4,5-5 éves korra tehető az az időszak, amikorra a megfelelő kiejtésnek ki kell alakulnia. Ennyi idős korra az úgynevezett élettani pöszeségnek korrigálódnia kell.
Ha a gyermeknél ez nem következik be, pöszeségről beszélhetünk.
Fontos, hogy a pösze gyermekek terápiás ellátását még iskolába lépés előtt be tudjuk fejezni, hiszen beiskolázás után már írásban és olvasásban is megjelennek a hibák. Ebben az esetben a terápia alatt a járulékos gondokat is kezelni kell, ami sokkal keményebb feladat mindenki részéről.
A pöszeség terápiája általában heti két alkalmat vesz igényben. Ilyenkor a logopédus játékos gyakorlatokkal javítja a gyermek rosszul ejtett hangjait, és az esetleges egyéb beszédben megjelenő hibákat.
A terápia mellett fontos a szülő és a gyermek otthoni gyakorlása is, ami nagyban hozzájárul a fejlődéshez. A szülő otthon a logopédustól kapott gyakorlatokat végezheti gyermekével, hiszen ezek mind olyan feladatok, amik erre alkalmasak.
Mire figyeljünk?
A pöszeség tünetei közé sorolhatjuk a hagok torz ejtését, a hangok felcserélését, kihagyását. A hanghibát legtöbbször a szülő is könnyen azonosíthatja, hiszen igazán szembeötlő jelenség.
A cikk folytatása: Pöszeség 2.
Sólyom VandaLogopédusElérhetőségeim: E-mail: solyomvanda@gmail.com Honlap: http://logopedia.hupont.hu |