Akárhogy is történik, az anyától, a családtól való elszakadás sem a gyereknek, sem a szülőknek nem könnyű. Több módszer is ismert és használatos a beszoktatásra, ezt intézménye válogatja. Van, ahol heteken át úgynevezett anyás beszoktatás keretében integrálják a gyereket a közösségbe, ilyenkor anyja vagy apja ott lehet vele a csoportszobában, részt vehet mindenféle tevékenységben a gyerekkel együtt, és először csak kevés, majd egyre hosszabbodó időszakokra hagyja egyedül őt. Más óvodákban a pici csak ebédig van bent, ekkor anya érte jön és hazaviszi, és amikor ez már zökkenőmentesen megy, akkor kerül sor a délutáni ott alvásra is. Mindkét módszernek vannak előnyei is, hátrányai is.
Nem lehet kijelenteni, hogy egyik vagy másik jobb módszer, hiszen minden kisgyermek más, mindegyiknél más válik be, az azonban bizonyos, hogy óriási a változás az életében, mindenképpen türelmet, megértést igényel minden családtag részéről. És a helyzetet az se könnyíti meg, ha úgy kell vigasztalnod porontyodat, hogy a saját szemedben is könnyek vannak, hiszen az elszakadás neked sem fájdalommentes. Fontos azonban, hogy ezt a gyerek ne érezze meg, hiszen hangulata még nagyban függ a tiédtől, és érzékeny receptorai pontosan veszik az adást: anya szomorú, anya fél.
Bízz gyermekedben, hogy ügyesen fogja venni az akadályt, de jó, ha biztos lehetsz abban is, hogy az eltelt évek alatt kialakítottad gyermekedben azt a feltétlen bizalmat, hogy elhiszi: nem hagyod ott az oviban, ha megígéred, hogy négy órakor érte mész, akkor az úgy is lesz, de a legfontosabb, hogy a gyereknek tudnia kell: akkor is szereted, amikor épp nem vagy vele.
A következő részben tíz kipróbált és bevált tanácsot osztok meg veled, ami segíthet áthidalni a beszoktatás kezdeti nehézségeit.