A mosható pelenkák használatával igen sokat spórolhatunk, viszont ha arra gondolunk, hogy a mosással pörög a villanyóránk, a vízóránk, és a mosószert is meg kell vennünk, mely szintén szennyezheti a környezetet, nyilvánvaló, hogy nem lehet egyik megoldás mellett sem egyértelműen állást foglalni.
A textilpelenkák korszerűsödnek: a jelenlegi modellek már nem eresztik át úgy a nedvességet, mint korábban a gézpelenkák. Jobban illeszkednek a baba testéhez és tartósabbak is elődeiknél, mivel tépőzárral vagy patenttal rögzíthetők. A korszerű textilpelenkákat könnyű, puha gyapjúszerű anyagból készítik. Könnyen moshatók, és száríthatók, sőt, külföldön már léteznek pelenkamosó szolgálatok is.
Bizonyos esetekben (pl. éjszakára, vendégségben, vagy utazáskor) praktikusabb az eldobható pelenka, ezért jó, ha kéznél van pár darab a textil pelenka mellett.
A textilpelenka 3 fő típusát különböztetjük meg
- Kétrészes változat: egy nedvszívó pelenkából és egy nadrágból áll. A nedvszívó rész lehet egy hagyományos géz, vagy egyéb anyagból készült pelenka, erre húzzuk rá a vízálló nadrágot, mely lehet gumis derekú és tépőzáras egyaránt.
- All-in-one változat: egyesíti magában a nedvszívó részt és a vízhatlan nadrágot. Ezek a modellek inkább az eldobható pelenkára emlékeztetnek és többnyire tépőzárral rögzíthetők. Egyszerű a használatuk, viszont nehezebben moshatók, mert jóval hosszabb ideig száradnak és többnyire nem tehetők szárítóba.
- Ún. pocket-pelenka: kinézetre olyan, mint az all-in-one pelenka, ugyanolyan egyszerű a használata, de jóval praktikusabb, mivel egy kis zsebet képeztek ki a vízhatlan nadrágrészben, hogy ki lehessen venni a nedvszívó betétet. Így sokkal egyszerűbben mosható, hamarabb is szárad. A nedvszívó képességtől függően különféle betétek helyezhetők bele. A betétek anyaga igen változatos, lehet mikroszálas, gyapot, len, bambusz, kókusz, stb.
Mire van még szükségünk, ha a textilpelenkák mellett döntünk?
- Kell egy pelenkavédő réteg, amivel a székletet ki tudjuk emelni a pelenkából, és beledobhatjuk a WC-be. Ezekből is kapható mosható betét polár anyagból.
- Vastagabb felső betéttel is növelhetjük a pelenka nedvszívó képességét, pl. éjszakára. Ezekből is van mosható, pl. többrétegű frottír betét polár borítással, mely szárazon tart, de kapható eldobható pl. papírból is.
- A felső nedvszívó réteg rögzítéséhez egyes modelleknél pelenkarögzítő kapocsra is szükség van, ezt korábban biztosítótűvel oldották meg.
- A szennyes pelenkákat (melyekről előzőleg a székletet leöblítettük) ecetes vízben kell áztatni a mosásig. Ha 2 napnál ritkábban mosunk, az ecetes vizet cserélni kell az áztató vödörben.
- Szárítógép beszerzése és használata nem elengedhetetlenül fontos, mivel sokat fogyaszt, ám ha van rá lehetőség, praktikusnak bizonyul, mert így gyorsabban száradnak a pelusok.
Érvek a textilpelenka mellett és ellen:
Pro: | Kontra: |
A textilpelenka olcsóbb, mint az eldobható. | A pelenkázás textilpelenka esetén tovább tart, mint az eldobható változatnál. |
Környezetkímélőbb - bizonyos feltételek mellett. | Egyszerre nagyobb költséget jelent, mint hetente, apránként megvásárolni az eldobható pelenkákat. |
A modernebb változatok könnyen moshatók, viszonylag hamar száradnak. | Több kiegészítőre van szükség. |
Egy részük esztétikusabb, mint az eldobható pelenkák. | Nagyobb mennyiségű szennyes keletkezik. |
Szárítógépet vagy nagyobb ruhaszárítót kellhet beszerezni. | |
Utazáshoz nem feltétlenül praktikus. | |
Egyes anyukák véleménye szerint hamarabb kell cserélni, mint az eldobható pelenkát |
Bizonytalan vagy és szeretnéd kipróbálni?
Beszélgess olyan kismamákkal, akiknek már bevált, nézegess fórumokat, női magazinokat, tájékozódj személyesen vagy interneten a kereskedelemben kapható megoldásokról, és ha van rá lehetőség, kérj próbacsomagot.
Indexkép: www.flickr.com