Az évek során már sok mindent kipróbáltam 4 csemetém nevelése során akik most 8, 6, 3.5 évesek ill. a legkisebb majdnem 3 hónapos (ő még nem sok vizet zavar boldog, ha hordozókendőben lóghat rajtam, szopizhat, meg ha énekelek neki, beszélek hozzá vagy a nagyok szórakoztatják). Csokorba gyűjtöttem az általuk leginkább kedvelt egyszerűen megvalósítható játéktippeket. Álljon itt tíz ötlet, ami segíthet, hogy mégse elszenvedjük a napot, hanem épp ellenkezőleg, örülni tudjunk az együtt eltöltött időnek mert gyerekekkel otthon lenni csodálatos.
1) Az abszolút kedvencek egyike a nagy csomagolólapra rajzolt kisoroszlán. Kivágtam a szája helyén egy lyukat (kartonpapír tányérral megerősítettem, hogy ne szakadjon be) azon kell átdobálni a nyereményt (cukrot, frutit, becsomagolt aszalt gyümölcsöt, gumicukrot, szaloncukrot-ki mit szokott adni a csemetéknek-én pl. utálom, ha cukrot esznek, nem is nagyon kapnak ezért iskolai, óvodai bulikon mindent összeesznek, aminek aztán megvan a böjtje, de ez már egy másik történet). Természetesen, amit átdobott meg is eheti. Az oroszlánt a konyhában két szék közé felkötött spárgára csipeszelem fel eddig (már több mint két hónapja megvan) még nem szakadt el pedig 2 bulin is bevetettük már.
2) A másik abszolút favorit a kincskereső játék. Ezt már évek óta játszuk. Ennek keretében kitalálok egy mesét legutóbb először a sárkány barlangján kellett átmászni. Most már van alagutunk, de lehet egymás mellé tett székeken is átbújni (ez talán még jobb móka főleg, ha a székeket valamivel letakarjuk). A második állomás a krokodilos tó volt, ahol zsombékokon ˙(földre tett párnákon) kell ugrálni vigyázva nehogy valaki félrelépjen és bekapja egy krokodil. Harmadik állomásként elvágtattunk paripánkon (ugrálólabda, ami szuper dolog nem nagy beruházás és nagyon jól levezeti a felesleges energiákat) az üveghegyre. Onnan kristálygömböt (labdát) kellett pókjárásban szállítva eljutattni a tündér palotájáig. Ő vagyis én az üveggömbökért cserébe odaadta a rejtvényt, melynek megfejtése volt a kincs lelőhelye. A rejtvényben a gyerekek által egyszerűen megválaszolható kérdések voltak. Amíg nem tudtak olvasni, addig rajzoltam nekik. A kincset-ami lehet egy-egy matrica, lufi, rágó, vagy földimogyoró, vagy szinte bármilyen apróság pedig becsomagoltam krepp papírba.
3) Sláger még a diavetítés
4) Sütés-főzés a gyerkőcökkel nálunk abszolút kedvenc a kókuszgolyó ebből a masszából készült már kalózhajó, villáskulcs, szívecske, sőt még tank is!!.
5)Bábozás-ők kiválasztják, hogy milyen bábok legyenek a mese szereplői én pedig kitalálom a történetet. A fotel mögé elbújva szoktam bábozni, de lehet két szék közé egy partvist is rakni és azt letakarni egy lepedővel. Az IKEA-ban lehet ujjbábokat kapni olcsón, de plüss állatokkal is kiválóan lehet mesét előadni. Lányaimnak a „lányos” mesékhez szoktam színezőt kinyomtatni az internetről. Ők kiszínezik. Aztán kivágjuk és hurkapálcikára ragasztjuk. Ezeket élvezik a legjobban, mert ők ilyenkor tevőlegesen is közreműködnek a mese létrejöttében.
6) Tánc és tánc-ehhez csak zene kell, meg párnák, ebből számtalan verzió létezik az egyik az, amikor először annyi párna van, ahány gyerek és amikor elhallgat a zene párnát kell keresni, mindig 1-el kevesebb párna van végül az nyer, akinek az utolsó párna marad. A másik kedvencünk, az újságpapíron táncolás, amikor a zene elhallgatásakor hajtani kell a papíron. A végén mókás a lábujjhegyen táncolás. A harmadik megunhatatlan a szoborjáték, amikor elhallgat a zene meg kell állni, aztán folytatódhat tovább a tánc. Aki megmozdul kiesik. A két nagyobb már évek óta népi táncol. Ott rengeteg táncos játékot tanultak, de ezek zöme inkább csak bulikra alkalmas, mert többen jó csak játszani.
7) Nagyon szeretik még a masszás szalonomat, ami abból áll, hogy megmasszírozom őket gyógyszertári napraforgó olajjal. Utána a lányok jöhetnek a fodrászszalonba is, ahol különleges frizurát kapnak. Nem kell hozzá más mint hajkefe meg néhány csatt és már készülnek is a mesteri kontyok. Persze az egyik legizgalmasabb dolog, amikor a ruháimat és ékszereimet felvehetik és abban pipiskedhetnek.
8) Csomagolópapírra rajzolás. Itt is lehet variálni a dolgokat. Miszerint rajzoljunk bekötött szemmel, bal kézzel, lábbal vagy akár szájba tett ceruzával, de az is jó móka, ha felragasztom csak a csomagolópapírt a falra.
9) Kézműveskedés-erre számtalan ötletem van, de a legegyszerűbb talán a só-liszt gyurma ennek hozzávalói mindig találhatók otthon és számos dolog készíthető belőle. Mi csináltunk már babaételeket (zöldségeket, gyümölcsöket, péksüteményeket,), képkeretet, karácsonyfa díszeket, egyéb dísztárgyakat mint pl.: mécses tartót. Megsütöttem a kész alkotásokat a sütőben és egyből lehetett festeni.
10) A nagyfiammal egyik kedvencünk a levelezés. Egy már kiürült papírdobozból csinált postaládát kifestette, vágott rá nyílásokat. Rögzítette szigetelőszalaggal a gyerekszobában az egyik bútorhoz. Ez lett a levelesládánk ebbe érkeznek a levelek a választ is ide kell berakni. Néha express jön a levél légi postán (papír repülővel) ilyenkor természetesen sürgős választ vár. Sok minden terítékre kerül, legtitkosabb vágyai, sérelmei. Rengeteget tanulhat belőle a szülő mindenkinek csak ajánlani tudom. Nagylányommal pár hete rajzban kezdtünk levelezni, mert ő még nem tud írni én viszont szeretek rajzolni. Ez is igen érdekes, csak sok időt vesz igénybe.
Mindenkinek rengeteg türelmet, erőt, leleményességet kívánok a gyerekneveléshez és jó mulatást a játékokhoz!
Úgy érzed, nincs eszközöd a hiszti kezelésére?
Akkor jó hírünk van! Előadássorozatunk második része következik: Novák Ferenc egy újabb gyakorlatias előadást tart a Csaladinet.hu szervezésében olyan, 2-10 éves korú gyermekek szülei számára, akik úgy érzik, nincsenek eszközeik gyermekeik hisztizésének kezelésére. A szakértő bemutatja a hiszti különféle formáit, és gyakorlati módszereket is a kezünkbe ad, melyekkel megoldhatjuk a problémát.
Részletek: HISZTI és/vagy EGYÜTTMŰKÖDÉS - Novák Ferenc előadása
Foglald le a jegyed most!
Indexkép: www.foter.com