Ez nagyon jó ötlet, de számolni kell a veszélyeivel is. A rendelőben a vizsgálatra váró gyerekek jó része hurutos betegségben szenved, s a köhögés, tüsszögés során a kórokozók (baktériumok, leggyakrabban vírusok) a környezetbe kerülnek. Játék közben természetesen a játékokra.
Az emberről emberre terjedő betegségek átkerülhetnek a másik emberre a légutakon keresztül, a gyomor-bélcsatornán át, a vérpálya útján, bőrön keresztül, illetve az egészségügyi ellátással kapcsolatos beavatkozások során.
Legkönnyebben a légutakon át, cseppfertőzéssel terjednek a kórokozók. Beszéd, tüsszentés, köhögés után a levegőben a szétporladó nyálcseppekhez tapadva a légáramlattal elsodródnak. A betegtől akár több méternyi távolságra is eljuthatnak, órákig lebeghetnek a levegőben vagy lerakódnak a különböző tárgyakon, és a fertőző személy jelenléte nélkül is megbetegedést okozhatnak.
Cseppfertőzés esetén a kórokozók elsősorban a légutakba, a tüdőbe kerülnek, és itt szaporodnak el betegségeket okozva. A cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzésében legfontosabb a gyakori kézmosás, a helyiségek szellőztetése, maszk viselése.
A bélrendszert érintő fertőzések leggyakrabban a széklettel terjednek. A kisgyermek a nem megfelelő kézmosás után a kezén maradt kórokozóval terjesztheti a betegséget. A vérrel és a bőrön át történő fertőzés a várókban a legritkább esetben jelent kockázatot.
A légtérbe és a felületekre kerülő kórokozók a már jobb állapotú gyerekek mozgásának, futkározásának hatására felkavarodnak, s még nagyobb koncentrációt érnek el a levegőben.
A sokszor zsúfolt rendelőkben megoldhatatlan a játékok folyamatos fertőtlenítése, ezért a legjobb megoldás, ha a várakozás idején a gyermek a magával vitt mesekönyvvel, játékkal játszik.
Fotó: Ilagam: Puzzle
Dr. Kaszó BeátaAllergológus és gyermek-tüdőgyógyászAllergológus és klinikai immunológus gyermektüdőgyógyász csecsemő- és gyermekgyógyász Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/992-21-51 Honlap: http://www.allergiadoktor.com/ |