Pedig a pénzügyi intelligenciának fontos része az is, hogy élvezetessé tudd tenni Magadnak (és a gyereknek) azt is, amíg eljuttok a jólétig.
Van egy bölcs mondás, valszeg már Te is találkoztál vele a FB-alkalmazások között, amelyik éppen az ügyeletes bölcsességeket van hivatva feldobni:
Utad értelme nem a cél, hanem a vándorlás.
Márai Sándor
Amit a cél elérésével kapunk, közel sem olyan fontos, mint amivé válunk, amíg azt elérjük.
Zig Ziglar
A coach (köz)beszól:
Hogyan lehet elérni, hogy a gyerek megoldásközpontúan nézze a világot?
- Tudom, már megint önmagam ismétlem, de ez nem véletlen: a gyerek mindig a szüleitől tanul. Éppen ezért nagyon fontos, hogy Te járj elöl jó példával!
- Emlékszel még, mit írtam múlt héten a proaktivitásról? Egyetlen kérdés a különbség a reaktív és a proaktív ember között. A reaktív azt kérdezi: "Most mi lesz?", a proaktív meg azt: "Hogyan lehet ezt megcsinálni?". Később meg azt, hogy "Mit nem próbáltam még?" Ahhoz, hogy kihívásként nézz bármire, amit meg kell oldanod, az kell, hogy ez a két kérdés toluljon mielőbb az agyadba: "Hogyan?" és "Mit még?" Erre a gyereket is rá lehet szoktatni, ha a próbálkozásait rendszeresen átbeszélitek, és rendszeresen ezekkel a kérdésekkel beszélitek át.
- Adj neki megoldandó problémákat! Nem olyan nehéz az, mert csak egyetlen feltétele van: a problémának valami olyan cél útját kell állnia, amire a gyerek nagyon vágyik. Például ha nagyon szeretne egy iPod-ot, akkor lehet azt mondani, hogy OK, Te állod az iPod árának egy részét. A többit ő teremtse elő úgy, ahogy tudja. (Annyi kikötést azért kell tenni, hogy törvényes eszközökkel, ill. nem ér a Te pénztárcádban turkálni, ha éppen nem figyelsz oda. Muszáj egyértelműnek lenni, erre az egyik ügyfelem is menet közben jött rá...) Ez nem csak a problémamegoldás miatt lesz tanulságos lecke a gyereknek, hanem pl. megtanul kalkulálni, tervezni is. Arról már nem is beszélve, hogy adott esetben akár dolgozni is...
- Vond be a család (pénzügyi) problémáinak megoldásába! Természetesen ez csak a korának és érettségének megfelelő szinten ajánlott, de nagyon jót fog tenni a gyerek gyakorlatiasságának, no meg az önbizalmának is, hogy "Anyu még ezt is megbeszéli velem, még ebben is kikéri a véleményemet".
- Játssz vele olyan játékokat, ahol problémákat kell megoldani! A stratégiai játékok tipikusan ilyenek, de a "Mi lenne az a három dolog, amit Magaddal vinnél egy lakatlan szigetre?" c. játék továbbgondolása, hogy "És ezzel a három dologgal hogyan oldanád meg, hogy ivóvízhez juss?" szintén erre jó.
Tehát a kihívás részével már megvagyunk.
És mi lesz ebben az élvezet a gyereknek?
A Te elismerésed, dicséreted, ha mindketten sikeresnek találjátok a megoldást. (Ki ne szeretne nyerni, sikeresnek lenni?) És a Te bátorításod, ha valamiért mégsem jön össze.
Lehet ezt még kombinálni is: például egy-egy jutalommal, ha valami elérendő célt tűzöl ki elé, de már menet közben is sokat tehetsz a lelkesedés megtartásáért, ha méritek az előrehaladást. Annak meg már csak a kreativitás szabhat határt, hogy ezt hogyan is teszitek meg.
Szóval hajrá! Élvezzétek az utat, amíg eljuttok a jólétig! Mert ez is a pénzügyi intelligencia fontos része.
Most mi lesz? - gyerek és gazdagság, no meg a coach
foto: freedigitalphotos.net
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |