A szebbnél szebb babákat kínáló reklámok megmozgatják fantáziájukat, s egy-egy mese is akár órákig leköti figyelmüket. Ugyanakkor még ma sem mondható megfelelőnek a műsorkínálat, illetve a reklámok összeállítása, a műsorok ideje. Elég csak a kezünkbe venni egy műsorújságot; a tizennyolc éven felülieknek szóló filmeket éjszaka követik a 12 éves korhatárral ellátottak. Emellett a reklámok között is találhatunk olyat, mely a szülőket rákényszeríti a korai felvilágosításra. A TV képernyőn főidőben átlibbenő szexis tekintetekkel bombázó hölgy aki tenyeréből itatja alkohollal leendő áldozatát, vagy éppen a retikülből véletlenül előrántott tampon nem éppen a legideálisabb műsor gyermekeink számára.
Sajnos sok szülő nem engedheti meg magának, hogy naphosszat gyermeke mellett üljön azt vizslatva, vajon mikor kell a szeme elé tennie kezét. És akiknek nem adódott meg a lehetőség, hogy kertes házban éljenek, azok kevésbé tudják lekötni gyermekeiket, amíg a ház körüli teendőket végzik. Tehát a lakásban marad a televízió, mint változatos szórakozási lehetőség. Bár a műholdas vagy kábel televízióval rendelkezők megtehetik, hogy gyermeküknek a mesecsatorna kínálatát nyújtják, még ebben is találhatunk kivetnivalót. A régi mesék ideje lejárt, ma már a hősöket nem királyfinak hívják, és nem is fehér lovon járnak, hanem menő autót vezetnek. De vajon mit tanulnak ebből gyermekeink?
Egy mai gyerek (legalábbis többségük) el sem tudja képzelni milyen lehet az élet TV nélkül. Csak ritkán olvasnak, hiszen kényelmesebb a TV-ben megnézni a mesét. És persze a focizás, és minden más mozgás is gyakran kimarad, helyét elfoglalják a különböző csatornák által nyújtott műsorok. A példakép nem a Szőke herceg, hanem a Big Brother valamelyik főszereplője lesz. Nem hanyagolhatjuk el azt a tényt, hogy gyermekeink különösen fogékonyak ezekre a műsorokba, ők még a neveltetési fázisban tartanak, nincs még kialakult személyiségük, így nem tudják megítélni a TV-ben látottakat, helyette azonban mintát vesznek róla.
Egy amerikai kutatás szerint a televízióban látott agresszív jelenetek akkor is megváltoztatják a gyermek agyműködését, ha egyébként nem agresszívek, csökken az agykéreg működése. Az állandó televíziózás, függetlenül a műsortól, egyébként sem ajánlott, hiszen a mozgáshiány hatással lehet az emésztésre, könnyen elhízáshoz vezethet.
Természetesen megfelelő műsor összeállítás esetén a TV akár a gyermekek helyes fejlődését is segítheti. A tanórákon levetített oktatást segítő filmek, kötelező olvasmányok segíthetik a gyermekek "jó útra terelését". Ehhez azonban szülőknek és pedagógusnak össze kell fogniuk, hogy megtudják, mi érdekli a gyermekeket, hogyan reagálnak az egyes reklámokra, filmekre, és ennek megfelelően alakítsák ki a számukra megfelelő hasznos és szórakoztató műsor összeállítást.
A TV és a gyerek |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |