Az egy településen belüli költözködés természetesen korántsem jelent akkora problémát, mint az, ha valaki egy távolabbi helyen folytatja az életét. Főleg ilyen esetben gondosan fel kell készíteni a gyereket vagy gyerekeket a változásra. Az óvodás- és iskoláskorú gyerekek esetében még több odafigyelésre van szükség. Ez teljesen érthető, hiszen egy megszokott közösségből fog kiszakadni. Tulajdonképpen a szülők és esetleg a testvér vagy testvérek kivételével minden és mindenki ismeretlen és új lesz a számára. Be kell illeszkedni egy új közösségbe és meg kell szoknia egy teljesen új környezetet.
Költözés esetén természetesen annak is utána kell nézni, hogy milyen, melyik óvodába vagy iskolába tudják beíratni a gyereket.
Ha csak lehetőség van rá, jobb, ha iskolás gyermek esetében nem tanév közben történik a váltás. Az új helyen ugyanis lehet, hogy más módszerrel, másképpen haladnak a tananyaggal. A sok új és szokatlan dolog mellett ne kelljen a gyereknek az esetleges pótlásokkal is küszködni.
Első osztályos gyerek esetén lehetőleg tanév közben ne költözködjön a család, ne kerüljön a gyerek új iskolába. Főleg első osztályban elég nagy eltérések vannak a különféle módszerek között. Lehet, hogy az egyik módszerrel már régen végigvették a gyerekekkel az ABC-t, míg a másik helyen csak a közepén tartanak. A gyerekek többségének bőven elég beilleszkedni az iskolai rendbe és közösségbe. Megszokja az óvó néni helyett a tanító nénit, a stílusát, elvárásait, nehéz egyszeriben egy újabb nevelőhöz alkalmazkodnia. Ezért nem szabad még pluszban azzal terhelni, hogy egy újabb közösséget szokjon meg tanév közben és esetleg egy új módszerrel való tananyagvételre is álljon át.
A legszerencsésebb az, ha a költözést pont akkorra időzítik, amikor a gyerek iskolába vagy óvodába kerül. Így nem egy összeszokott közösségbe kell beilleszkednie, szinte mindenki mindenkinek ismeretlen lesz a csoportban vagy osztályban.
A gyerekkel már előre közölni kell a változást, ne az utolsó pillanatban tudja meg, hogy mi fog történni. Segíteni kell neki az átállásban. Úgy kell beszélni neki róla, hogy inkább élményként érje meg. A szülők örömmel beszéljenek neki a költözésről. Jó, ha előre megmutatják neki a leendő lakhelyet. Az új lakás vagy ház előnyeit emeljék ki. Például mondják is el, hogy milyen jó lesz, mert az új házban nagyobb vagy külön szobája lesz, lesz nagy kert stb. Az új közösségről, úgy beszéljenek neki, hogy milyen sok új barátra tehet majd szert.
Mutassák meg a leendő települést is. Nagyon jó, ha a család közösen végignézi az adott várost, községet vagy falut. Lehetőleg nézzék meg a leendő iskolát vagy óvodát is. Akár az új óvó nénivel vagy tanító nénivel is lehet találkozni. Mindez azért annyira fontos, hogy a gyerek ne szorongásokkal telítetten élje meg az elkövetkező változásokat. Így tudni fogja, hogy mi következik, hova fog kerülni. Könnyebben éli meg a költözést és a beilleszkedést.
www.nevelesitanacsok.hu