Már éjfélre haza kell érned, nem aludhatsz a barátodnál, nem hajlandók támogatni, hogy kiválthasd a fogamzásgátló tablettát? Talán azt hiszik, ezzel bármiben is megakadályozhatnak? A szülők mindig aggódnak gyermekükért. Nincsenek ezzel másképpen a Te szüleid sem. Persze, jogos a kérdés, ha tényleg aggódnak érted, akkor miért nem segítenek a védekezésben? Nem kizárt, hogy még meg sem kérdezted őket, mert nem merted. Nem vagy ezzel egyedül! És persze érthető az aggodalmad, a félelmed, ami miatt nem mersz egy ilyen kérdéssel hozzájuk fordulni.
Ezért is írok le most pár olyan dolgot, ami segíthet abban, hogy véletlenül se járj pórul. A védekezés tulajdonképpen két dologtól véd meg:
A terhességtől
A nemi betegségektől
Ezért is olyan fontos, hogy légy nagyon körültekintő, amikor kiválasztod a megfelelő védekezési módszert. Ha a szüleid segítségére nem számíthatsz, mindenképpen kérd ki háziorvosod, vagy más szakértő segítségét. Ha anonim szeretnél maradni, vagy legalábbis nem szeretnéd ismerős előtt felfedni "titkodat", akkor keres egy Tini ambulanciát, ahol szívesen tájékoztatnak a lehetőségekről, és nem fogják számon kérni tőled, miért is élsz nemi életet.
A védekezési mód kiválasztásánál is több szempontot kell figyelembe venned. Ha állandó partnered van, kevésbé kell tartanod a nemi betegségektől. Ilyenkor egy megfelelő fogamzásgátló tabletta is elég hatékony lehet. Ha viszont alkalmi partnerről van szó mindenképpen használjatok óvszert (is), mert a férfiaknál csak nagyon ritkán van látható jelene a nemi betegségnek, ráadásul akkor is előfordulhat, ha nem cserélgeti a partnereit.
A hagyományos naptár módszer (testhő, menstruáció időpontja, stb. alapján kiszámított táblázat a fogamzó képesség meghatározására) csak azoknak ajánlott, akik nem tervezik ugyan a babát, de nem is tartanak attól, hogy terhesség előfordulhat. Hasonlóképpen nem megbízható módszer a megszakított közösülés, tehát ezeket felejtsd el mindaddig, amíg biztosan nem szeretnél babát.
A fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatban is több kikötés lehetséges. Fontos, hogy mindig nőgyógyászati vizsgálat előzze meg, és csak szakember írhatja fel! A nőgyógyász tudja a legjobban, melyik tabletta a legalkalmasabb számodra. Ne felejtsd el, hogy az első néhány tabletta még nem nyújt kellő védelmet, csak egy-két hét után "lép működésbe", tehát addig más védekezési módszerrel, pl. óvszerrel kell kiegészíteni. Nagy előnye, hogy beállítja a menstruációs ciklust, ami egyébként kamasz korban elég változó.
A különböző zselék és habok is viszonylag hatékonynak mondhatók. Legnagyobb előnye, hogy fertőtlenítő hatású, így bizonyos nemi betegségekkel szemben is védelmet nyújthat. Hátránya, hogy előkészületet igényel.
Az egyik legkedveltebb védekezési módszer az óvszer használata, azonban ez is igényel némi odafigyelést. Sokféle síkosító krémmel, vagy fogamzásgátló (spermicid) krémekkel, habokkal együtt nem használható, mert ez az óvszer elszakadásához vezethet. A minőség is fontos választási szempont! Az egy-két száz forintos óvszerek minősége nem biztos, hogy megfelel az elvárásoknak!
A leghatékonyabb módszer kiválasztásához kérd ki nőgyógyászod véleményét. Ha nem szeretnéd magánügyedet "mások orrára kötni", akkor keress fel egy Tini ambulanciát, ahol szívesen ellátnak jó tanácsokkal!
Fotó: gibbaff: durch Gedanken..
A hatékony védekezésről |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |