A szoptatással, cumiztatással nem feltétlenül kerül levegő a gyermek gyomrába, de körülbelül öt perccel az etetés után mindenképpen meg kell próbálni a büfiztetést, mert a levegő nyomhatja a pici hasát. Nem biztos, hogy büfizni fog, ezért ne erőltessük, mert azzal csak szenvedtetjük a csecsemőt. Ha sikerül, akkor jó, de nem baj, ha nem. Tíz percnél tovább nem érdemes próbálkozni. Különösen a mohón szopizó gyermekeknél lehet sok levegő nyelésére számítani. Őket evés közben is fel lehet néha emelni.
- Hozd függőleges helyzetbe a babát, tedd a válladra, és finoman körkörösen masszírozd, vagy alulról felfelé simogasd a hátát, vagy óvatosan ütögesd a fenekét. A másik lehetőség gerinckímélőbb. Helyezd az egyik combodra, vagy a két lábad közé a csecsemőt, és jól támaszd meg, miközben simogatod, masszírozod a hátát.
- Hasra fektetve vedd a karodba, vagy hosszában helyezd rá a kinyújtott lábadra
- Finoman simogasd a feje elülső részét. Az első hónapokban jól kitapinthatók a kutacsok, mert a koponyacsontok csak később záródnak. Ez ellazítja a babát. Óvatos simogatás segíthet előhozni a bent rekedt levegőt.
- Fektesd hasra az ágyban, tegyél a feje alá egy pelenkát, mert itt is kijöhet a levegő vagy egy kis kajafelesleg.
- Néhány percre tedd hanyatt az ágyba, majd függőleges helyzetben vedd fel. Ezt néhányszor lehet ismételgetni.
- Ültesd fel, támaszd meg a fejét és tenyereddel gyengéden ütögesd a mellkasát, a nővérek is így csinálják a kórházban.
- Ültesd a combodra, támaszd jól meg a fejét és a hátát, majd óvatosan írj le köröket a felső testével. Időnként változtasd az irányt.
A büfiztetést abba lehet hagyni, mikor már biztosan ül a gyermek, mert a levegő megtalálja az utat felfelé.
A bukásról
- Mohón és sokat eszik a gyermek.
- Túl sok levegőt nyel.
- A gyomor záróizma még gyenge, visszaengedi az ennivalót. A jelenséget Reflux vagy GOR néven emlegetik. (Ezt ki kell vizsgálni, de csak súlyosabb esetben kell kezelni).
Enyhébb esetekben az orvosok etetés előtt általában tápszer hozzáadásával sűrített anyatejet javasolnak.