A kutatók feltételezései szerint az anyatej összetételének és az intenzívebb anya-gyermek közötti interakciónak köszönhető az említett pozitív hatás. Az anyatejes csecsemők immunrendszere erősebb és kevésbé lesznek hajlamosak az elhízásra.
A Maria Quigley által vezetett oxfordi kutatócsoport 10037 édesanya körében végzett felmérést, hogyan táplálták csecsemőiket. Amikor a gyermekek elérték az ötéves kort, a kutatók arra kérték az édesanyákat, jellemezzék, milyen problémákat tapasztaltak.
Itt csak néhány főbb elemzési szempontot emelünk ki:
- Félénkség,
- túlzott kötődés,
- nyugtalanság,
- valamint hazudozás és lopás.
Az intenzív anya-gyermek kapcsolat
A szoptatott gyermekek közül csupán 6% mutatott rendellenességeket a fenti szempontok szerint. A nem anyatejjel táplált gyermekeknél ez az arány 16% volt. A szoptatást választó anyukák inkább középkorúak, magasabb képzettségűek voltak, kedvezőbb szociális és anyagi háttérrel rendelkeztek. Ezek a tényezők is hozzájárulhattak a pozitív eredményhez. Azonban hiába számították be a kutatók ezeket, a tényezőket, akkor is 30%-al több magatartászavart tapasztaltak a nem szoptatott gyermekek között.
Az anyatej nagy mennyiségű, az agy és idegrendszer fejlődéséhez nélkülözhetetlen zsírsavat, a növekedéshez szükséges vegyületeket, hormonokat tartalmaz. A szoptató édesanyák esetében intenzívebb anya-gyermek kapcsolatot tapasztaltak a kutatók. Ezek a gyermekek hamarabb megtanulták, milyen viselkedési formák elfogadhatók. Mivel ezek a gyermekek ritkábban betegednek meg, ez a tény is pozitív hatással van lelki fejlődésükre.
A kutatócsoport még nem derítette ki, hogy az anyatej összetétele, vagy az intenzívebb anya-gyermek kapcsolat felelős-e a magatartás pozitív alakulásáért.