A roham már a kórházban elkezdődik, mindenki igyekszik csak egy pillantást vetni a kis jövevényre. Természetesen az édesapa annyit lehet párjával, amennyit csak akar, ill. amennyi jelenlétre neki szüksége van.
Ötletes megoldás lehet, hogy amikor a boldog apa közli a rokonokkal, barátokkal a jó hírt, egyúttal tudatja velük a kórházi látogatási időpontokat is.
Amikor végre hazaérkezik a várva várt kisbaba, folyton cseng a telefon, egymást érik a rokonok, akik „csak egy kicsit” megnézik őt, és a barátok is elhalmoznak benneteket mindenféle ötletes ajándékkal. Pedig az első néhány héten a fiatal szülőknek leginkább nyugalomra van szüksége, hiszen a baba születése utáni első néhány hét a legnehezebb a család életében.
Na nem azért, mert a szülők nem képesek gondozni kis csecsemőjüket! Hanem mert mindenki, - a szomszédoktól kezdve a fodrászig - látni akarja a gyereket. Záporoznak a folyton ismétlődő kérdések: "Hány grammal született?", "Gyógyul már a gátseb?", "Mennyit szopik a pici?"
Aztán meg kell hallgatni néhány saját szüléstörténetet is, akár akarjátok, akár nem. Ti pedig senkivel nem szeretnétek udvariatlanul bánni...
Ha időben nem határoljátok el magatokat ezektől a dolgoktól, hamarosan kifáradtok. Gyakori következmények lehetnek, hogy csökken a tejtermelés, betegek, vagy szinte tehetetlenek lesztek a fáradtságtól.
A szoptatáshoz nyugalomra van szükség!
A babák legalább annyira szeretik a nyugalmat, mint te. Az első időszakban ritkán megy simán a „világ legtermészetesebb dolga”. Főleg akkor nem, ha az anyós ott ül az ágyad mellett, és folyamatosan zúdítja rád a „jó tanácsokat”. A baba is ideges lesz tőle, nemcsak te. Kevesen gondolnak bele, milyen nehéz fizikai munka a szopás és annak megtanulása a babának is. A telefon is zavaró lehet, főleg amikor mindketten aludni szeretnétek, jobb, ha a szopizás és a pihenés ideje alatt kikapcsoljátok.
A nagy nyüzsgés megerőlteti a családot. Legjobb, ha visszavonultok puha, meleg fészketekbe és minimum egy-két hétre távol tartjátok a rokonokat, barátokat. Ezt senki ne vegye tőletek személyes sértésnek. Nem árt egy kis türelem.
Mások lesznek a prioritások
Minden szülőnek természetes igénye az is, hogy boldogan mutogassa kisbabáját. A nyugalom mellett néha szeretnél egy kávé mellett traccsolni a barátnőddel, - mint azelőtt.
Elképzeléseid szerint frissen, kialudtan fogsz kinézni, a bébi arcán mindig mosoly ragyog, a lakásod pedig tip-top rendben lesz. Most barátkozz meg a gondolattal, hogy ami régebben természetes volt, arról valamelyest le kell mondani. Most a gyereked az első. Figyeld meg, minden gondolatod természetesen a kisbaba körül forog. A legtöbbet róla fogsz beszélgetni a barátnőiddel is.
Semmilyen más feladat nem követel meg ilyen nagyfokú improvizációs készséget és rugalmasságot, mint az anyaság. Ha röviddel a szülés után szeretnél vendéget fogadni, akkor egy logisztikai mesterművet kellene megalkotnod.
Képzeld csak el a következő szituációt: Csengetnek a vendégek, a baba bukott, így összekente a legszebb rugiját, amit most adtál rá. Csurog rólad a víz a feszültségtől, miközben átöltözteted a gyereket, megégnek a muffinok a sütőben...
Ehelyett inkább hagyj elég időt arra, hogy megismerd a kisbabádat, élvezzétek ki pároddal az együtt töltött időt!
Fontos a segítség és annak elfogadása
Különösen első gyerekes édesanyáknak nehéz átállni a háromszemélyes létszámra. Érdemes ezért már a szülés előtt felkészítő tanfolyamokra, kismamaklubokba járni.
Egy rokon vagy barát nyugodtan felajánlhatja, hogy időnként bevásárol, hoz főtt ételt, alkalom adtán kitakarítja a konyhát. Pontosan ezekre a házimunkákra jut majd kevés ideje egy anyának az első időszakban.
A nagymamák pl. megszervezhetik - veletek egyeztetve -, a rokonok, barátok bevonásával, hogyan lehetne besegíteni. Így jó érzés, ha valaki hasznossá teheti magát és mindamellett részese lesz a család boldogságának is.
Fotó: skimpton007 / pixabay