Bár ez kívülről még nem látszik, a csecsemőknek vannak fogaik, melyek koronája, azaz a később kívül megjelenő része már magzati korban kialakul. Azt tudjuk, hogy a babák csontozatának fejlődése szempontjából rendkívül fontos a terhesség alatti helyes kalcium bevitel. És gyermekkorban is elengedhetetlen, hogy a gyermek ebből megfelelő mennyiséget fogyasszon. De ugyan ki gondolná, hogy a leendő tejfogak erőssége is a terhesség alatt bevitt vitaminoktól és ásványi anyagoktól függ?
A baba megszületése utáni első hónapokban, a szoptatás idején megkezdődik a csontfogak kialakulása is, hiszen életünknek talán ez az egyetlen olyan szakasza, amikor ehhez elegendő mennyiségű kalciumot és foszfort veszünk magunkhoz. Olasz kutatók szerint az anyatej nem csupán a fogak és a csontozat fejlődésében játszik elengedhetetlen szerepet.
A szoptatás segíthet abban is, hogy gyermekünk fogsora szabályos legyen, ugyanis a csecsemők másképpen használják szájizmaikat szoptatás és másképpen cumisüvegből való etetés esetén. Szoptatáskor nyelvüket és ajkukat összeszorítva jutnak a táplálékhoz, míg a mesterséges cumiból csak akkor tudják elfogyasztani a táplálékot, ha azt szájpadlásukhoz préselve szívják. Utóbbi esetben (mivel ez természetellenes) könnyebben alakulhat ki szabálytalan fogsor.
A fogzás legkorábban öt-hat hónapos korban jelentkezik. Mielőtt az első fog kibújna, a baba igyekszik minden elérhető dolgot a szájába venni és rágcsálni. A fogzás igénybe veszi a baba szervezetét, előfordulhat, hogy kissé legyengül, náthás, vagy az íny érzékenysége miatt nem akar enni. Leggyakrabban először az alsó metszőfogak jelennek meg, majd ezt követi a többi. Előfordulhat, hogy a baba éjszaka is felébred, míg ki nem bújnak a fogak. Vigasztaljuk meg, esetleg adjunk neki vizet, ami enyhítheti a fogíny fájdalmát, de ne szoktassuk rá az éjszakai etetésre, mert később sem fogja végigaludni az éjszakát.
Napközben sokat segíthetnek a rágókák, illetve a patikákban számtalan gyógynövényes, homeopátiás ecsetelő és zselé kapható, amely segít a babának átvészelni a fogzást. Ha lehet, ne szoktassuk rá a cukros, édes italokra, mert később is ezeket fogja kívánni, és így könnyen tönkreteheti fogait.
Két és fél- három éves korra már kialakul a tejfogakból álló fogsor. Néha nem vesszük komolyan, hiszen a csontfogakra kell igazán vigyázni, de ha nem tanítjuk meg időben a fogmosást, a gyermek később is hanyagolja fogait. Fontos, hogy ekkor is sok tejterméket fogyasszon; sajtot, joghurtot, tejet, de akár puding és tejbegríz formájában is elfogyaszthatja a megfelelő mennyiségű tápanyagot. A fogmosás soha ne legyen kényszer, ne higgye azt a gyermek, hogy ez egy unalmas kötelesség. Tegyük érdekessé; a színes, mintás fogkefék, az illatos, édes fogkrémek kötelesség helyett szórakozássá teszik a fogmosást.
Természetesen a szülő az első számú mintakép. A gyermekek két-három éves korban kezdik el utánozni a felnőtteket. Ha látják, hogy a szülő fogat mos, ők is szívesebben teszik, egy idő után pedig természetes lesz számukra a fogak ápolása.
A babák fogzása |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
A pöszeségről
A babák fejlődési szakaszai
KissZita
#1
2019. január 05. 13:55:20 | szombat |
Kérem segítsenek! Kisbabám 5 hónapos és még 1 foga se nőtt ki, nincsen foga. Ez probléma? Valami betegsége lehet? Kérem segítsenek!
|
|
|
|