Kilenc hónap hosszú és boldog időszak a babavárók számára, reményteli várakozás, hogy végre megpillanthassák gyermeküket. A várandósság kilenc hónapja alatt a női test nagy mértékű változáson megy keresztül, s ez a változás a várva várt gyermek megszületését követően is folytatódik.
A szülést követően a méh szinte azonnal elkezd zsugorodni, s lassan visszatér a várandósságot megelőző állapotba. A szülést követő változások azonban csak átmeneti állapotot jelentenek, s azt a célt szolgálják, hogy a szervezet visszaálljon eredeti állapotába. Idő közben természetesen adódhatnak egyéb jelenségek is; kisebb fájdalmak, szülést követő vérzés, fájdalom a mellekben, vagy éppen emésztési zavarok.
Vérzés szülés után
A szülést követően jelentkezhet kisebb vérzés, mely általában nem utal komolyabb problémára. A szülést követően a méh elkezdi összehúzódását, s tisztítja önmagát. A váladék először piros, később barnás színű lehet, végül pedig sárgás, vagy fehér színre vált, mielőtt teljesen elmarad. Kezdetben nehéz lehet, később azonban egyre kevésbé zavaró, s lassan magától elmúlik.
Természetes szülést, és császármetszést követően is előfordulhat, azonban a szülést követő hatodik hét előtt el kell múlnia. Függetlenül attól, hogy természetes jelenségről van szó, érdemes a nőgyógyászt is tájékoztatni a változásról, hogy kizárhassa az egyéb okokat.
Gát tájék fájdalma
Legtöbb esetben gátmetszést hajtanak végre a szülés során, hogy a gyermek akadálytalanul jöjjön a világra. Bár maga a metszés legtöbbször helyi érzéstelenítéssel történik, s a szülést követően is érezhető egy ideig a gyógyszer hatása, a későbbiekben, a gyógyulás időszakában könnyen előfordulhat gáttáji fájdalom. Az apró metszés legtöbb esetben könnyen és gyorsan gyógyul, azonban a kellemetlenségek elkerülésére célszerű természetes gyógymódokhoz folyamodni. A gyógynövényes krémek, illetve az ülőfürdő sokat segíthet.
Utófájások
A szülést követően jelentkezhetnek "utófájások", melyek leginkább a menstruációs fájdalomra emlékeztetnek. Ezeket a kisebb fájásokat a méh összehúzódása okozza. A szülést követően a méh gyors zsugorodásba kezd, hogy visszanyerje a várandósságot megelőző természetes állapotát. A kisebb fájások meleg vizes palackkal enyhíthetők.
A mellek érzékenysége
Ahogy megkezdődik a kisbaba számára életet adó anyatej termelődése, a mell olykor feszülhet, fájdalmassá válhat. Bár eleinte kellemetlennek tűnhet, valójában a szoptatás jelenti a megoldást. Minél gyakrabban lehet szoptatni a babát, annál inkább helyreáll a tejtermelődés, és a mell feszülése, fájdalma is megszűnik. Minél hosszabb ideig tart a szoptatás időszaka, annál inkább megszűnnek a problémák. Ha a mell megnövekedik, és fájdalmassá válik, a baba azonban még nem éhes, a fejés jelentheti a megoldást. Ha egy kismama nem szoptatja gyermekét, a tejtermelés miatt fájdalmasan megduzzadhatnak mellei.
Emésztés, és egyéb változások
A szülést követően hosszabb-rövidebb ideig előfordulhat inkontinencia. Az intim torna (melyet már a várandósság idején is célszerű rendszeresen végezni) meggyorsíthatja a regenerálódás folyamatát, és elősegíti az inkontinencia megszűnését. Emésztési problémák is előfordulhatnak; nem egy esetben puffadás és székrekedés is előfordulhat. Ennek megelőzésére változtatni kell az étrenden. A rostdús élelmiszerek (teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, zöldségek gyümölcsök) nem csak a szervezet méregtelenítését, és a megfelelő vitaminbevitelt biztosítják, de az emésztés folyamatát is könnyítik.
Megváltozott étrend
Könnyen előfordulhat, hogy a kismama, aki szoptatja gyermekét, sokkal többet eszik a szülést követően, mint várandósság idején. A szoptatás során az értékes tápanyagok nagy része elvonásra kerül az anya szervezetétől, s az anyatejbe kerül, így az anyuka sokkal "kívánósabb", éhesebb lehet. Nem egyszer a plusz kilók nem a várandósság során, hanem a szülést követően alakulnak ki.
Ennek ellenére pont ebben az időszakban tilos a diétázás. Fogyókúrára bőven lesz még alkalom, de amíg tart a szoptatás baba és anya érdeke egyaránt az, hogy megkapjanak minden értékes tápanyagot, melyre szervezetüknek szüksége van. Az ételmegvonás helyett érdemes kíméletes "sportba" kezdeni; a Kegel gyakorlatok az intim testrészek egészségét segítik elő, a lassú séta pedig kielégítheti a kismamák mozgásigényét. A szüléstől függően (adódtak-e komplikációk, császármetszés vagy természetes szülés stb.) mindenki számára más időpont az aktuális a sport újrakezdésére.
Legtöbb esetben, ha a szülés során nem adódott komplikáció, s a kismama egészséges, a szülést követő változások normálisak. Azonban a szülést követő jelenségekkel kapcsolatban mindig érdemes tájékoztatni a kezelőorvost, hogy kizárhassa az egyéb okokat.
Fotó: www.flickr.com