Nem csak a kicsik, de a szülők nagy örömére is szolgál a babamasszázs, hiszen nem csak a fájdalmak enyhíthetőek segítségével, de a baba-szülő kapcsolatot is szorosabbá teszi. A masszázs erősíti a babák immunrendszerét, fokozza a vérkeringést s az izomzatot is erősíti. Nem igényel nagyobb szakismeretet, csupán egy kevés odafigyelést és előkészületet.
A babamasszázs kellékei, előkészületek:
- A szoba mindig legyen elég meleg, hiszen a csecsemő ruha nélkül lesz a masszázs idején. Az is jó megoldás, ha mindig csak a masszírozandó testrészt hagyjuk szabadon, a baba többi testrészét pedig törölközővel letakarjuk.
- A masszírozáshoz kell találni egy sík, könnyen takarítható felületet, ahol kényelmesen elvégezhetjük a masszázst (pl. pelenkázó asztal vagy törölközővel letakart ágy).
- Mindig készítsünk elő tiszta pelenkát és ruhát, melyre masszírozás után a babára adhatunk.
- A masszírozáshoz mindig olajat kell használni, így a bőrfelület nem sérül meg, s a mozdulatok is könnyebbé válnak. Ügyelni kell rá, hogy ne tartalmazzon káros anyagokat, hiszen az olaj egy része felszívódik a baba bőrében, másik része pedig a kezéről akár a szájába is kerülhet. Erre a célra már számtalan káros anyagoktól mentes, bio masszázsolajat fejlesztettek ki.
- Az olajat nem szabad közvetlenül a baba bőrére locsolni, hiszen először még hideg lehet. Mindig el kell oszlatni a tenyerünkön és rövid ideig összedörzsölni a kezünket, hogy átvegye a test hőmérsékletét.
A babáknak ez a fajta érintés még teljesen új, így változóan reagálhatnak. Egyesek már az első masszázs alkalmával felfedezik annak kellemességét, míg mások hevesen viselkedhetnek. A szülőnek oda kell figyelnie a gyerek visszajelzéseire, hiszen a baba kimutatja, mi az, amit szeret, és mi az, amit inkább elkerülne.
A babák könnyen átveszik a szülő hangulatát, így ha az anyuka éppen feszült, vagy nincs kedve a masszázshoz, nem is érdemes belekezdeni. A legfontosabb, hogy mindig nyugodt, a baba által már jól ismert környezetben végezzük a masszázst.
Lábmasszázs
Fontos, hogy csak az egyik láb teljes masszírozása után lássunk hozzá a másik lábhoz. Elsőként gyengéden dörzsöljük be a bőrbe a masszázs olajat. A hüvelykujjunkkal körkörös mozgást végezve haladjunk a csípőtől egészen a bokáig. A talp masszírozásánál szintén alkalmazzunk gyengéd körkörös mozdulatokat, majd ujjunkat óvatosan húzzuk egészen a lábujjak végéig. Ugyanezt végezzük el a másik lábon is.
A pocak masszírozása
Ezen a területen különösen óvatosan kell masszírozni. Oszlassunk el egy kevés, a kezünkben megmelegített olajat a baba hasán, egészen a pelenka vonaláig. Ujjainkat teljesen fektessük rá pocakjára, és a köldöktől kifelé haladva körkörösen masszírozzuk a hasat (leginkább a simogatásra hasonlító mozdulat, de ez esetben csak az ujjainkat használjuk, tenyerünket nem). A pocak masszírozása nem csak jó hangulatot biztosít a babának, de emésztését is segíti.
Hátmasszázs
A baba hátának masszírozása során először az egyik, majd a másik oldalt kell masszírozni. Fontos, hogy mindig csak az izmos, húsos részeket masszírozzuk, a csontokra, illetve a gerincre soha nem szabad nyomást gyakorolni. Ujjbegyeink segítségével először a hát egyik, majd másik felén föntről lefelé haladva körkörös mozdulatokat végzünk. Végül ujjainkkal fölfelé, majd lefelé egyenes, simító mozgásokat végzünk a nyaktól egészen a derékvonalig.
A babamasszázs könnyen elsajátítható, az egyszerű mozdulatokkal nem csak a baba és szülő közötti kötődés fűzhető szorosabbra, de kellemes kikapcsolódást is jelent. Nem igényel különösebb eszközöket, csupán egy-két törölközőt és némi olajat. A babának még jobb hangulata lesz, ha masszázs közben a szülő mesél neki vagy beszél hozzá. Az egyszerű mozdulatok segíthetnek az immunrendszer és az izmok erősítésében, valamint az emésztés javításában is.