Sok férfitól hallhattuk már, hogy a nőnek nincs más dolga, mint nevelni a gyermeket, és vinni a háztartást. Persze a gyakorlott apukák már tudják és látják, hogy ez nem kis feladat. Mások gyerek mellett már talán könnyebben boldogul az anyuka, de amikor az első baba megérkezik, feje tetejére áll a lakás, és eltűnik a megszokott napirend. Mindenkinek egyetlen emberhez, az apró jövevényhez kell alkalmazkodnia.
Háztartás és gyerek
Az első baba nevelése nem egyszer fejtörést okoz az újdonsült kismamának, főként, ha a környezetében sem voltak más kismamák, akiktől tanulhatott volna. A szülésre és a baba nevelésére felkészítő tanfolyamok bármilyen hasznosak, nem helyettesíthetik vagy pótolhatják a személyes élményeket. Megtanítják hogyan kell fürdetni és pelenkázni a babát, hogyan kell szoptatni, de azt senki nem mondja el mi a teendő, ha tüsszent egyet a gyerek, vagy nem tud evés után büfizni.
Ezek mind olyan dolgok, melyeket csak akkor tud meg az édesanya, ha már felnevelt egy gyereket. Az élet pedig nem áll meg a baba ellátásánál. Emellett még számtalan feladat vár az anyukára, melyet most már gyermeke felügyelete mellett kell ellátnia. Sokan szerencsés helyzetben vannak, hiszen a nagyszülők segítséget tudnak nyújtani a mindennapokban. Vigyáznak a babára, vagy éppen a háztartási teendők egy részét ellátják.
Tanulás baba mellett
Ha azonban az anyuka távol él rokonaitól, s egyetlen barátja, ismerőse sem tud segítséget nyújtani, akkor kénytelen más megoldást keresni. Nem egyszer a nők a GYES idejére halasztják felsőfokú tanulmányaik folytatását, azt gondolván, hogy a baba mellett úgyis rengeteg szabadidejük lesz. Aki azonban ezt tervezi, kénytelen lesz mások segítségét is igénybe venni, hiszen kisbaba mellett, főként ha első gyermek, alaposan be kell osztania idejét.
A főiskolai/egyetemi tanulmányok során a vizsga idejére találni kell egy segítőt, aki vigyáz a gyermekre. A baba ellátása és a háztartási munkák mellett pedig rengeteg időt igényel a tanulás is. Fel kell készülni arra, hogy a tanulást sem lehet fix időpontra időzíteni, hiszen alkalmazkodni kell a baba ritmusához. Ehhez pedig mindenképpen elkel a segítség (akár az apuka, akár barátok, rokonok részéről).
Lelki gondok
Napjainkban a szülés időpontja egyre inkább kitolódik. Mindenki igyekszik élni az életét, s magasabb fokú tanulmányokat folytatni, hogy biztosítsa saját és gyermeke jövőjét. A hosszú ideig tartó tanulás, a rossz anyagi körülmények miatt azonban sokan későbbre halasztják a gyermekvállalást. Ma már nem egyszerű saját házat építeni, saját autót szerezni, jól fizető állást találni. Mindehhez hosszas tanulmányokra, referenciákra van szükség.
És minél később kerül sor a gyermekvállalásra, annál nehezebb alkalmazkodni az új körülményekhez. A harmadik ikszen túl már ragaszkodunk megszokott életvitelünkhöz, s nem szeretünk változtatni azon. Egy baba érkezése pedig felborítja a megszokott életvitelt. Az anyukának jóformán semmi szabadideje nem marad, s örülhet, ha minden teendőjével végezni tud.
Sokan szenvednek "GYES-betegségben", főként azok, akik későn vállalnak gyermeket. Ezt a jelenséget inkább lelki problémának nevezhetjük. A kismama türelmetlenné válik, viselkedése megváltozhat. Ingerlékenyebb lehet, s kevésbé tolerálja partnere, vagy családja viselkedését. Ennek oka a megváltozott életvitel. A legtöbb kismama örömmel marad otthon gyermekével, azonban azok számára, akik másfajta, szabadabb életvitelt szoktak meg, problémát okozhat a baba érkezésével kialakult új életmód.
A segítséget el kell fogadni
Eleinte mindenki úgy véli, hogy első gyermekét is képes egyedül, tökéletesen ellátni. Egy idő után azonban mindenki ráébred, hogy sokkal kellemesebb és könnyebb, ha elfogadja mások segítségét. Attól senki nem válik rosszabb anyává, ha néha a nagyszülőkre bízza gyermekét, és kettesben kikapcsolódik társával. És egyáltalán nem szégyellnivaló, ha valaki első gyermeke mellett még nem ismer minden fortélyt. A szülők, barátok pedig örömmel segítenek a baba ellátásában, vagy éppen a háztartási munkák elvégzésében.
Új napirend babával |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |