De vajon mi a helyes? Erkölcsi szempontból a béranyaság ugyanúgy a test áruba bocsátása, mint prostitúció esetén, azonban itt egy gyermek sorsa is az anya kezében van. Vajon ki lenne képes másnak adni csecsemőjét? Léteznek ilyen anyák! Hányszor hallottunk már olyan esetről, amikor egy nő önkezével hajtott végre abortuszt, vagy éppen csecsemőjét jobb esetben lerakta egy ház vagy kórház előtt, rosszabb esetben elvette életét. Vajon elítélendőbb-e a béranyaság, mint az, ha valaki szülés után helyezi árvaházba gyermekét?
Ma számtalan meddő házaspár él nem csak Magyarországon, de az egész világban. És szinte mindegyikük szeretné megismerni a szülői szerepet. A legtöbben csecsemőt szeretnének örökbe fogadni, ami egyáltalán nem rövid folyamat. A sokszor akár évekig tartó várakozás nem csak a reményt veszi el a gyermekre vágyóktól, de néha akár egy kapcsolatot is tönkretehet. És a béranyaság megoldást jelenthetne.
Amerikában erre a kérdésre egyszerű választ adott egy alkotmányjogász. Véleménye szerint (és ezzel egyet érthetünk) a gyermek emberi jogai a fogamzás pillanatában kezdődnek. A béranyaságról szóló szerződések azonban ezt nem veszik figyelembe, a gyermeket mintegy vagyontárgyként kezelik. Természetesen ez a hagyományos örökbefogadásra is vonatkozhatna, hiszen a szülő ez esetben is a gyermek akaratától függetlenül dönt, csupán nem születése előtt, hanem azután hagyja el gyermekét.
A dajkaterhesség egyetlen akadálya a harmadik személy bevonása, hiszen a magzat kihordására nem képes édesanya gyermekét egy idegen/ jobb esetben hozzátartozó hordaná ki. Hazánkban jogilag még nincs engedélyezve a gyermekvállalás hasonló formája, annak ellenére, hogy sokaknak jelenthetne segítséget. Évekkel ezelőtt már bekerült a törvénykönyvbe ennek engedélyezése, az egyház nyomására azonban betiltották. Egyes felmérések szerint évente mintegy ötven pár élne a lehetőséggel.
Ma már több kórház előtt találhatunk inkubátorokat. Ennek célja, hogy megszűnjenek a csecsemőgyilkosságok, illetve csökkenjen az abortuszok száma. Sajnos az, aki nem szeretné, vagy anyagi okok miatt nem tudja megtartani gyermekét, az abortuszt választja. A béranyaság legtöbb ellenzője a gyermek emberi jogaira hivatkozik. Ez teljesen érthető, de ha a meddő párok boldogsághoz való jogát vesszük figyelembe, érdemes lenne más szemszögből is megközelíteni a dolgot.
Egy gyermek számára jobb, ha születése pillanatától annál a szülőnél lehet, aki egész életében mellette áll. A megszületés utáni örökbeadásnál nem csak a szülők maradnak le a születés csodás élményéről, de a gyermek is kénytelen néhány napot, hetet, vagy éppen hónapot idegenek között tölteni. Amennyiben megfelelő szabályozás születne, mellyel nem lehetne visszaélni, illetve védené a még meg nem született gyermek jogait is, sokkal több pár élhetné boldogan az életét, teljes családban, szülőként.
Vitatott kérdés - béranyaság |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |