A hirtelen jött felelősség, a kialvatlanság, a kimerültség, a 24 órás lekötöttség, a szabadság elvesztése… mind-mind hozzájárul a depresszió kialakulásához, ami súlyos következményekkel jár mind az anya és gyermek, mind pedig az egész család számára.
Egy egyszerű vérvétel a várandósság közepén sokat segítene abban, hogy előre megállapítsák a frissen szült anyáknál bekövetkezik-e a gyermekágyi depresszió. Amerikai kutatók szerint nagy biztonsággal megjósolható lenne a várandós nők 75%-ánál, csak mérni kellene!
A terhesség 25. hetében egy a méhlepény által termelt hormon alapján megmondható, hogy szülés után melyik nő válik nagy valószínűséggel depresszióssá. A kaliforniai kutatók a várandósság különböző szakaszaiban 100 nőtől vettek vért és mérték náluk a pCRH hormon szintet. A szülés után 16 nőnél alakult ki depresszió, náluk kimutatható volt még a terhességük alatt, hogy a pCRH hormonszintjük magas. A tudósok szerint elengedhetetlen lenne ennek a hormonszintnek a figyelése. A kismamáknál a szokásos szűrővizsgálatoknál, mint a vércukorszint mérése a 24-28. hétnél bevezethető lenne a gyermekágyi depresszióért felelős pCRH mérése is.
A kutatók azt remélik, hogy a szűrés bevezetésével a veszélyeztetett kismamáknál mérsékelhetővé válna a depresszió kialakulása és még a terhesség időszakában a stresszhelyzetek kerülésével, életmódváltással megelőzhető lenne a hangulati zavarok későbbi felbukkanása.