Tünde: – A dúla egy segítő, olyan személy, aki bár szó szerint nem szakember, mégis ismeri a várandósság és a szülés testi-lelki változásait. Nemcsak fizikai, hanem érzelmi segítséget is nyújt a kismamának szülés előtt, alatt és után.
– Mit értesz azon, hogy szó szerint nem szakember? Nem feltétel az egészségügyi végzettség?
Tünde – Így van, bár ez nem jelenti azt, hogy a dúla nem képzi magát folyamatosan. Én is járok tanfolyamokra, továbbképzésekre, figyelem a legújabb kutatásokat a várandósság előtti és utáni szakaszokkal kapcsolatban. A cél, hogy minél több szintű, sokrétű tudással segítsük a kismamákat.
- Fontos tisztázni szerintem azt is, hogy a dúla sem az apa, sem a szülésznő szerepét nem akarja helyettesíteni, átvenni.
Tünde – Ez igaz. A dúla pontosan tudja, ha egy például egy párral együtt van a szülőszobában, hogy mikor kell láthatatlanná válnia, mikor kell előtérbe kerülnie, hiszen a kismamával és kispapával nem ott találkozunk először. Többszöri találkozások, szülésfelkészítő alkalmával a cél az, hogy minél jobban megismerjük egymást, a dúla megismerje a leendő szülők elképzeléseit, elvárásait. Kapcsolatuk maximálisan a bizalomra épül, melynek alapja a személyre szabott figyelem, a támogatás.
- Szülésfelkészítő? Mit takar ez pontosan?
Tünde – A pároknak fogásokat, technikákat mutatok, melynek segítségével az apukák is tudnak segíteni a kismamák fájdalmainak enyhítésében. Átbeszéljük, illetve tisztázzuk a kórházban elhangzó fogalmak jelentését, hogy ne a szülőszobán találkozzanak először a sok idegen kifejezéssel, rövidítéssel. Témák a teljesség igénye nélkül: fájdalomcsillapítási módszerek, gátmetszés, légzéstechnikák, vajúdás szakaszai.
- A dúla feladata az eddig elhangzottak szerint teljesen személyre szabott. Felsorolnál mégis néhány dolgot általánosságban ezek közül?
Tünde – Masszírozás, borogatás, támogatás, együttérzés, bátorítás vagy egyszerűen csak a jelenlevés.
- Milyen szempontokat tudnál mondani a dúlával szülés mellett?
Tünde - Külföldi kutatások bizonyították, hogy a dúla jelenlétében zajló szüléseknél például a gátmetszések száma 50 százalékkal csökkent, 40 százalékkal kevesebbszer kellett oxitocint használni, 60 százalékkal kevesebben kértek epidurális érzéstelenítést és még további pozitív számadatok hozhatók. Sok esetben az apuka nem tud vagy nem mer jelen lenni a szüléskor, ilyenkor jól jön egy hozzáértő segítség, aki a kritikus pillanatokban is nyugodt tud maradni, segít a vajúdó nőnek mindenben, amire éppen szüksége van.
Feltötött képek