A több, mint 50 000 terhességet vizsgáló tanulmányból kiderül, hogy azon anyák gyermekei, akik terhességük igazolódásakor abbahagyták a füstölgést, hasonló születési súllyal jönnek világra, mint azok az újszülöttek, akiknek édesanyja sohasem dohányzott - ismertette Prof. Nick Macklon (Southamptoni Egyetem, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Nagy-Britannia) a kutatás eredményeit a Humán Reprodukció és Embriológia Európai Társaságának (ESHRE) nemrégiben megrendezett éves konferenciáján, amelyen a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakemberei is részt vettek.
Ahogy ez a kutatás is rávilágított, a várandósság alatti dohányzás egyik leggyakoribb következménye az alacsony születési súly, ugyanakkor a dohányzó kismamák magzatait a koraszülés és az azzal járó agykárosodások és veleszületett rendellenességek (pl. ajakhasadék) is veszélyeztetik. Régóta bátorítják már a gyermeket vállaló nőket káros szenvedélyük mielőbbi felhagyására, mindeddig azonban nem volt bizonyíték arra, hogy ez a kései leszokás (azaz a terhesség kimutatásakor) valóban és mérhetően pozitív hatással van a gyermek születési súlyára - tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet részlegvezető főorvosától.
A kutatás során Nick Macklon professzor és kollégái klinikai, társadalmi, gazdasági és életmódbeli tényezőket vizsgáltak a Southamptoni Egyetem Orvosi Központjának 2002 és 2010 közötti páciensanyagából. Hét különböző csoportra osztották a hölgyeket dohányzás szempontjából. Az egyes csoportok dohányzási szokásait ezután összevetették a megszületett csecsemők születési körülményeivel és adataival. A statisztikai elemzés során figyelembe vették természetesen azokat a tényezőket is, melyek önmagukban is befolyásolhatják a terhesség és a szülés kimenetelét (terhességi hét, anyai életkor, BMI, társadalmi-gazdasági körülmények), és ezek után azt tapasztalták, hogy azokban a csoportokban, ahol az anyák legkésőbb a terhesség beigazolódásakor abbahagyták a dohányzást, jelentősen nagyobb születési súly figyelhető meg, mint azoknál, akik a várandósság alatt is folytatták káros szenvedélyüket.
“Nemcsak a születési súly mutatkozott magasabbnak, mint a dohányzó kismamák körében, de a leszokó hölgyek legalább addig ki tudták hordani gyermekeiket, mint a soha nem dohányzó anyák, és az újszülöttek fejkörfogata is a nemdohányzók csecsemőiéhez hasonló átlagot mutatott.” mondta Nick Macklon. “Egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány azt írja, hogy a 15. terhességi hét előtti leszokás csökkenti a koraszülés és a kis születési súly kockázatát, a mi kutatásunk azonban ennél tovább megy: nyugodtan mondhatjuk már a pároknak, hogy a fogantatás időszakában történő leszokás nemhogy nem árt, hanem kimondottan születendő gyermekük javára válik.”
“Ma már számtalan bizonyíték támasztja alá, hogy a várandósság alatti dohányzás káros a magzatra, néhány kismama mégis a dohányzásnál marad, mondván ő nem bánja, ha gyermeke kisebb súllyal születik. Fontos hangsúlyozni, hogy a kisebb baba nem jelent feltétlenül könnyebb szülést, és számolni kell a dohányzással összefüggő esetleges komplikációkkal is. A gyermek felnőttkorában is kialakulhatnak betegségek, melyek az alacsony születési súlyra vezethetők vissza. A várandósság alatti dohányzás nemcsak az anya és az újszülött, de a későbbi felnőtt (és szülő) számára is kifejezetten káros. Ki kell emelnünk azt is, hogy a dohányzás eleve megnehezítheti a teherbeesést, és - amennyiben mégis sikerül -, akkor akadályozhatja a terhesség megfelelő ideig történő kihordását is. A dohányzó nők petefészke gyorsabban öregszik, a dohányosok körében jóval gyakoribb jelenség a meddőség, mint a nemdohányzók körében, és még a klimax, a menopauza is előbb éri el a dohányos nőket, mint azokat, akik nem dohányoznak." - ért egyet a kutatás eredményeivel a magyar meddőségi és endoszkópos specialista.
Ennek a kutatásnak nem az a tanulsága, hogy a kismamák ráérnek akkor letenni a cigarettát, amikor megfogan a gyermek, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a jövendőbeli édesanyák egészségi állapota már a megfogantatás pillanatában is. A kutatás inkább arra igyekszik rávilágítani, hogy egy dohányzó nő rengeteget tehet születendő gyermeke egészségéért, ha esetleg váratlanul érkezik a gyermek, és legkésőbb a várandósság elején, amint megtudja, hogy áldott állapotban van, leteszi a cigarettát. Sajnos ha erre nem képes, annak beláthatatlan következményei lehetnek a babára nézve. - magyarázza Dr. Vereczkey Attila
A dohányzás magzati fejlődésre káros hatásai kiküszöbölhetőek... |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |