Míg az elmúlt évtizedekben a terhes anya életmódjára fókuszáltunk, ma már bizony az ezt megelőző időszak, a tudatos tervezés is előtérbe kerül. Nem mindegy ugyanis - sem az anya/apa, sem a születendő gyermek egészségének szempontjából -, hogy a teherbeesés az anya milyen egészségi állapotában következik be ill. a leendő anya/apa van-e olyan egészségi állapotban, hogy a terhesség létrejöhessen.
Az egészséges életvitelre való összpontosításból most a táplálkozás témakörét emelném ki néhány gondolat erejéig.
Fontos, hogy az anya tápláltsági állapota megfelelő legyen, tápanyagraktárai legyenek feltöltve már a terhességet megelőző időszakban. Pl. Igazolható, hogy a velőcsőzáródási rendellenesség előfordulása a terhesség előtt megkezdett folsav és B-vitamin csoport, szükség szerinti pótlásával csökkenthető. (A vitaminpótlás mindig szakember jóváhagyásával történjen.)
Kiemelendő néhány élelmiszer:
A kelbimbót folsavtartalma miatt érdemes fogyasztani a terhességet megelőző időszakban. A sárgarépának a béta-karotin tartalma jelentős, amely az A-vitamin előanyaga. Az ananászban egy enzim segíti a petesejt megtapadását a méhben. A vas szintén segíti a beágyazódást, mely ásványi anyag főként az állati eredetű húsfélékből, belsőségekből szívódik fel a legjobb hatásfokkal. A vas hasznosulását elősegíti a jó aszkorbinsav (C-vitamin) ellátottság. Említésre méltó az E-vitamin hatása a terhességre. Állatkísérletekben figyelték meg, hogy E-vitamin hiányában vetélés következett be, ill. a terhesség létre sem jött. E-vitaminban gazdagok a növényi olajok, a gabonafélék csírája és a zöld növények.
A sperma egészséges termelődését elősegíti az Omega-3 zsírsav megfelelő bevitele, mely esetében a halakat preferáljuk.
Az egészséges életmóddal, a megfelelő tápanyag, vitamin és ásványianyag-bevitelű, könnyen emészthető, vegyes táplálkozással növelhető a teherbeesés esélye, a magzat egészsége. Könnyebbé válik a terhesség kihordása, lecsökken a fertőzésveszély a terhesség idején.
Tudatos Babavárás |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |