Mielőtt teherbe esnél, fontos hogy felhagyj minden olyan szokásoddal, ami káros lehet a babádra:
- Dohányzás - A terhesség alatti dohányzás az alacsony születési súlyú babák 20-30%-áért, a koraszülések 14%-áért és az összes csecsemőhalál körülbelül 10%-áért felel.
- Alkoholfogyasztás - Terhesen semmilyen mennyiségű alkohol fogyasztása sem biztonságos.
- Drogok használata - Például, a marihuána fogyasztása megnöveli a vetélés, alacsony születési súly, koraszülés, fejlődési késedelmek, viselkedési és tanulási problémák esélyét.
- Veszélyes vegyszerek - Vannak olyan vegyszerek amik teratogének lehetnek. Például, a legtöbb kutatás szerint, a növényvédőszerek az első 3-8 héten a legveszélyesebbek, amikor a velőcső fejlődik ki. Ez legtöbbször azelőtt történik, mielőtt a nő tudná, hogy terhes.
- Stressz - A stressz összefüggésben áll a késő vagy hiányzó ciklusokkal és nehézségeket okozhat a peteérés követésében és a teherbeesésben. Csökkentsd a stresszt, amennyire csak tudod! Ebben segítségedre lehetnek a különböző relaxációs technikák és a jóga.
- Gyógynövények - Kérdezd orvosodat bármilyen gyógynövényt illetően.
- Koffein - Egyes kutatások összefüggést találtak a nagy mennyiségű koffeinfogyasztás és a késői fogamzás között. Néhány tanulmány kimutatta, hogy azoknál a nőknél, akik több mint 200mg koffeint fogyasztanak naponta, nagyobb az elvetélés esélye.
Ezeket a régi, rossz szokásokat felválthatod új, egészségesekkel:
- Edzés - Kezdj el edzeni most! Állíts fel magadnak célokat. Fogyni vagy hízni akarsz, izmot építeni vagy a tüdő kapacitást növelni? Jó edzési lehetőség a séta, az úszás, a kerékpározás vagy az aerobik. A jóga kiváló választás, mivel magába foglalja azt a testtartást, légzési technikát és koncentrációt, ami nagyon hasznos lesz számodra a szüléskor.
- Olvass - Olvass a terhességről és szülésről szóló könyveket. Fontos, hogy tájékozott és felkészült legyél.
- Kövesd a menstruációs ciklusodat - Ez nagyon fontos. Az orvosod kérdezni fog a ciklusodról, úgyhogy felkészültnek kell lenned. A ciklus követésével a peteérést is követni tudod és növelheted a teherbeesés valószínűségét.
- Gyakorolj relaxációs technikákat - A relaxáció segít csökkenteni a stresszt, és ahogy már olvashattad, a stressz nem a nő legjobb barátja. Próbálkozz jógával vagy hallgass lágy, pihentető zenét egy meleg fürdő közben
- Aludj sokat - Ha még nem alszol 8 órát minden éjszaka, ideje elkezdened. A megfelelő mennyiségű alvás segít a stressz és feszültség csökkentésében is.
- Étkezz egészségesen - A táplálkozás elengedhetetlen az egészséghez. Minél egészségesebb vagy, annál könnyebb lesz számodra a terhesség. Elkezdhetsz táplálékkiegészítőket is fogyasztani, hogy minden szükséges tápanyagot biztosíts szervezeted számára. Ne felejts el szólni az orvosodnak ezekről a kiegészítőkről.
- Táplálkozás - Az vagy, amit megeszel, és ez a babádra is igaz. Győződj meg róla, hogy az étrended vitaminokban gazdag és szedj folsavat. Kutatások kimutatták, hogy a folsav (300-400 mikrogramm naponta) csökkentheti az agyvelő rendellenességek kialakulásának veszélyét, ha még fogamzás előtt szedik.
- Tarts fenn egy ideális testsúlyt - A testtömeged jelentős szerepet játszhat a fogamzás és terhesség során. Mikor a teherbeesést tervezed, kerüld a túl alacsony vagy túl nagy testsúlyt.
Soványság (10%-kal a normál tartomány alatt)
- Eddz, hogy izmot építs
- Növeld az energia beviteled
- Naponta legalább háromszor étkezz
- Egyél többet minden étkezés során
- Nassolj többet
- Igyál gyümölcsleveket és tejet
Túlsúly (20%-kal a normál tartomány fölött)
- Válassz egy étkezési tervet
- Győződj meg róla, hogy a terv megfelelő mennyiségű tápanyagot tartalmaz.
- Igyál megfelelő mennyiségű vizet
- Kombináld az étkezési tervedet edzéssel
Kérj időpontot az orvosodtól
Fontos, hogy konzultálj az orvosoddal fogamzás előtt. Vannak olyan egészségügyi állapotok, amikről nem tudhatsz, de befolyásolhatják a terhességet. Néhány a leggyakoribbak közül:
- Cukorbetegség - Ha cukorbeteg vagy, a betegségedet kézben kell tartanod. A terhesség növeli a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét és még nehezebbé teheti azok számára, akik már előtte is szenvedtek ebben a betegségben.
- Magas vérnyomás - Ha magas vérnyomásod volt a terhesség előtt, akkor oda kell figyelned a vérnyomásodra a terhesség közben.
- Anémia - Egy teljes vérképpel meg lehet mérni a véred hemoglobin, fehér- és vörösvérsejt tartalmát és a vérlemezkék mennyiségét. Az anémia gyengeséget és fáradtságot okozhat terhesség során.
- Pajzsmirigy problémák - A pajzsmirigy problémák észlelésére használt vizsgálat egy olyan vérkép vizsgálatból áll, amely megméri a pajzsmirigyet stimuláló hormonokat (TSH). A pajzsmirigy túlműködés koraszüléshez vagy alacsony születési súlyú babához vezethet, ha nem kap kezelést. A pajzsmirigy alulműködés meddőséget okozhat vagy elvetéléshez vezethet, kezelés hiányában.
- Nemi betegségek - Jobb, ha tisztában vagy azzal, hogy nemi betegséged van-e, mivel ezek terhességi komplikációkhoz vezethetnek.
Más, olyan vizsgálatok és szűrések, amelyek gyakran előfordulnak a fogamzás előtti vizsgálatkor:
- PAP-kenet - rákszűrés
- Mell vizsgálat
- Vértípus - Ha RH negatív vagy, szülés után - szükség esetén - anti-D injekciót fogsz kapni, terhesség alatt többszöri ellenőrzés szükséges.
A vizsgálatkor kórtörténeted és a családi anamnézis is érdekelni fogja az orvosokat.
A kórtörténethez tartozik:
- Általad szedett orvosságok
- Korábbi terhességek
- Diéta
- Edzés
- Egészségügyi állapot
A családi anamnézishez tartozik:
- Cukorbetegség
- Magas vérnyomás
- Görcsökkel járó betegségek
- Szellemi fogyatékosság
- Ikrek
Néhány pár számára a genetikai tanácsadás is hasznos lehet, azonban a többség számára ez szükségtelen.
A férfi egészsége fogamzás előtt
Fotó: Helvetica: Lipstick
Lektorálta: Dr. Eszlári Péter