Ahogy a nyári időszakban a túrázók kiteszik magukat a kullancsok által hordozott vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór veszélyének, addig a külföldre utazók sokszor választanak olyan úti célt, ahol reális veszélyt jelent az elsősorban szúnyogok által terjesztett malária. A nyugat-nílusi láz komoly veszélyt jelent az európai országok számára is.
A kullancsok olyan komoly betegségeket terjesztenek, mint a vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór. Az agyhártyagyulladás ellen védőoltást lehet kapni, azonban hátránya, hogy még a téli időszakban be kell adatni, hogy védettséget biztosítson a kora tavaszi hónapokra. A kismamáknak sajnos azzal is számolniuk kell, hogy ők nem kaphatnak védőoltást. A Lyme-kór ellen azonban semmilyen védőoltás nem véd, ráadásul a tünetek a fertőzést követően évekig lappanghatnak. Mivel a kullancs észrevétlenül csíp, kevésbé feltűnő helyekre fészkeli be magát, így a csípés időpontját nehezebben lehet megállapítani, sokszor a kór észrevétlenül lappang a gyanútlan túrázóban.
A szúnyogokról köztudott, hogy komoly szerepük van a malária és a nyugat-nílusi láz terjedésében. Egyik betegségre sem létezik megelőző védőoltás. A maláriáról a magyar lakosság kevésbé jól informált, mint a kullancsok által okozott megbetegedéseket illetően. Mindez köszönhető annak, hogy hazánkban gyakorlatilag nincs malária-veszély, malária-járványt fél évszázada nem regisztráltak. A nyári időszak kezdetével azonban fontos beszélni róla, ugyanis sokan választanak nyaralásuk úti céljaként olyan országot, ahol a malária elterjedt fertőző betegség. A WHO adatai szerint a legfertőzöttebb területek közé tartozik számos kedvelt egzotikus úti cél, mint például Kenya, India, Thaiföld, Mauritius, Brazília, Mexikó. Évente 100 országból mintegy 125 millió utazó látogat el a maláriafertőzés-veszélyes trópusi vagy szubtrópusi területekre, ebből közel tízezren meg is betegednek a jelentések szerint. Ugyanakkor a WHO becslései szerint a maláriás megbetegedések száma az utazók körében ennek mintegy a háromszorosa.
Ezzel szemben a nyugat-nílusi láz komoly veszélyt jelent az európai országok számára is. A betegséget az utóbbi időkben regisztrálták számos környező országban, de volt járvány az Egyesült Államokban is, ahol halálos kimenetelű fertőzés is előfordult. A betegség tünetei hasonlatosak az influenzáéhoz, azonban agyhártya- és agyvelőgyulladáshoz is vezethetnek. Kiemelten veszélyeztettek az idős- a gyenge immunrendszerrel rendelkező emberek, akiknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szövődmények.
A kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek közül némelyikre létezik védőoltás, azonban a többségüket csupán a fertőzés után lehetséges kezelni. Mindegyik betegség gyógyítható, de akár életveszélyesek is lehetnek, vagy maradandó károsodást okozhatnak. Az orvostudomány minden betegséggel kapcsolatos álláspontja egyöntetű: a prevenció, az egyéni megelőzés elsődleges szempont. A kellő odafigyelés és óvatosság sokszor életeket menthet, vagy hosszabbíthat meg.
A kullancsok mintegy 30 százaléka hordoz valamilyen fertőző betegséget, melyek közül a Lyme-kór és a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás a legveszélyesebb. Egy legyengült immunrendszerrel rendelkező embernek, időseknek nem csupán ez a két igen veszélyes betegség jelent kockázatot. Mind a kullancs, mind a szúnyog előfordulhat bárhol, akár egy belvárosi parkban, akár egy lakótelepen is. Természetes élőhelyükön az átlagosnál nagyobb arányban vannak jelen, ami miatt a fertőzés kockázata is magasabb.
Ezek a betegségek egészségkárosító hatásuk mellett további kellemetlenségekkel is járnak. Az egyszeri túrázó sok esetben nem azért vizsgálja hazatérés után a karját, hogy mennyit erősödött a hegymászástól. Ez a fajta ideges kutatás megmérgezi az önfeledten eltöltött szabadidő idilli pillanatait. Mindez elkerülhető, ha előre gondolkodunk és megelőzzük a bajt, a kellemetlenségeket.
A védőoltás és a gyógyszeres kezelés is csupán a csípés utáni következményektől véd, azonban a teljes körű megelőzés mindjárt a csípéstől óv meg minket, mely egyéni védekezés kérdése. Az S.C. Johnson felismerte, hogy napjainkban a szúnyogok és kullancsok ellen leghatékonyabban az egyén tud védekezni az erre megfelelő szúnyog- és kullancsriasztó termékekkel, melyek közül az OFF! 4, míg az Autan akár 8 órán keresztül nyújt védelmet a rovarcsípésekkel szemben.
Tudta-e Ön, hogy
- a kórokozónak idő kell, hogy átjusson a fertőzött kullancsból az emberbe, ezért fontos, hogy minél előbb eltávolítsuk a rovart a bőrünkből?
- a kullancsok által terjesztett Lyme-kór egyes esetekben akár évtizedekig lappanghat, továbbá sikeres gyógyulás esetén újra kiújulhat?
- a kullancsok száma az elmúlt évtizedekben komoly mértékben növekedett, melynek oka az átlaghőmérséklet emelkedése és a meleg hónapok időtartamának meghosszabbodása?
- a kullancsok által terjesztett két fő betegség nem a leggyakoribb betegségtípus? A legtöbb kullancsban akár olyan magas lázzal járó betegségek kórokozói is találhatóak, mint a nyúlpestis, a Q-láz, illetve a kullancsláz, melyek a szívbetegek számára különösen veszélyesek.
- a vándormadarak révén itthoni csípőszúnyogok is terjeszthetik a nyugat-nílusi lázat illetve a maláriát? A malária halálozási aránya egyre magasabb, melynek oka az egyre nagyobb mértékű gyógyszer-rezisztencia, illetve a szúnyogok ellenálló-képességének a növekedése?