A melanoma a bőr festéksejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat. A betegség előfordulása évről évre növekszik, egyes becslések szerint 2010-re minden 50. ember bőrrákos lesz élete valamelyik szakaszában, a betegség előfordulása ugyanis nem korhoz kötött. Kialakulására hajlamosít a világos bőr és haj, a testszerte jelentkező nagyszámú, illetve nagy méretű anyajegy, illetve a betegség családon belüli előfordulása.
Az évente elvégzett bőrgyógyászati szűrés mellett elengedhetetlen a rendszeres, havonként végzett önvizsgálat. A bőrfelszínen, vagy egyes anyajegyeknél észlelt bármilyen elváltozás esetén forduljunk orvoshoz-tanácsolja dr. Csitos Ágnes, bőrgyógyász. Figyelmeztető jel az anyajegy színében, alakjában, szélein észlelt bármilyen változás. A melanoma csak az esetek 1/3-ban alakul ki korábbi anyajegyből, 2/3-ban ép bőrön jelentkezik.
A szűrés alkalmával a bőrgyógyász egy speciális nagyító segítségével átvizsgálja a bőr felületét, így kiszűri azokat az elváltozásokat, amelyek veszélyforrást jelentenek, vagy azzá válhatnak. Ha a tumor még nem terjedt át a környezetében lévő nyirokcsomókra, akkor a beteg gyógyulási esélyei a diagnózis felállítását követően még mindig csaknem 100%-osak. Ezzel szemben a távoli szerveket megtámadó tumor esetén az 5 éves túlélési arány jelentősen romlik.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az idejében felismert betegség csaknem 100 százalékosan gyógyítható-hívja fel figyelmünket szakértőnk. A korai stádiumban elvégzett anyajegy eltávolítás sok esetben önmagában teljes gyógyuláshoz vezet.
Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika
www.dermatica.hu
A Prima Medica Egészségközpontok tagja