Az üzletekben egyre több, az egészséghez nélkülözhetetlen, vagy annak tűnő étrendkiegészítő termék kapható. Szinte mindenki fogyaszt kapszulát, tablettát, hogy megőrizze frissességét és egészségét. Egyesek csupán vitaminokat használnak, mások pedig probiotikumokkal, ásványi anyagokkal is kiegészítik étrendjüket. Ám, vigyázat! Hasznos, ha ügyelünk a megfelelő tápanyagbevitelre, ám a vény nélkül kapható gyógyszerekkel, és gyógyhatású készítményekkel nem szabad felelőtlenül bánni. Elengedhetetlen a mértékletesség és a tájékozottság.
Vízben oldódók
Azokkal a vitaminokkal kevesebb kockázatot vállalunk, melyek vízben oldódóak. Hiszen a felesleg kiürül a szervezetből. Például az ajánlott napi 60 mg C-vitamin helyett akár 500 mg is fogyasztható. Nők esetében a havonta elveszett vas utánpótlása is fontos, azonban sokan nem kedvelik a vastartalmú ételeket, ezért kiegészítő megoldás után kell nézni.
Léteznek vitaminok, ásványi anyagok, roboráló szerek, az emésztést segítő étrend-kiegészítők, immunerősítők és egyebek. Gondosan olvassuk el a mellékelt tájékoztatót, mely tartalmazza az összetételt és az adagolási útmutatót. Az ajánlott mennyiséget soha nem szabad túllépni! A túladagolások okozhatnak mellékhatásokat.
Közkedvelt az almaecet. Kalciumot, magnéziumot, és számtalan értékes tápanyagot tartalmazó szer, mely a szépség megőrzése mellett a fogyókúrában is segítséget nyújt.
Fertőtlenít
Most kezd divatba jönni az ezüstkolloid: Amerikában már hosszú évek óta ismert és használt univerzális fertőtlenítőszer, mely nemcsak külsőleg alkalmazható, de fogyasztásra is alkalmas. Néhány perc alatt több száz féle kórokozót (vírusok, gombák) képes elpusztítani.
A flavonidok védik a sejteket az öregedéssel szemben. Erősítik az immunrendszert, erős antioxidáns hatással bírnak.
A sokat hallott probiotikumok helyreállítják a bélflórát, ezáltal segítik az emésztést, a test vitamintermelését, s erősítik az immunrendszert.
Az 1905-ben sörélesztőből felfedezett NADH-t (Q1-vitamin) a sejtek működése, de különösen az idegrendszer, a szív, a máj és az izmok számára elengedhetetlen alkotóelem. Mivel izoláltan 10-15 perc után lebomlik, korábban terápiás felhasználásra alkalmatlan volt. Az ubikinont (Q10-vitamin) 1957-ben fedezte fel Amerikában Wisconsin professzor, ám csak 1977-ben jött rá Mitchel professzor a koenzim létfontosságú sejtvédő szerepére. A szövetek és a vér Q10-vitamin szintjének 30%-os esése az egészséges embert is rendkívül gyengévé, fáradékonnyá, betegessé teszi, 40-50%-os csökkenésnél radikális gyorsasággal megindul a sejtekben az elhalás, felgyorsul az öregedés. Az NADH (Q1) és a Q10-vitaminok lassítják a szervezetünkben zajló káros oxidatív folyamatokat, védik a szívet és az érrendszert, támogatják az immunrendszert és az idegi funkciókat, enyhítik a fáradságot, mivel a sejtek energiatermelő folyamatainak fő katalizátorai. Mivel ezen vitaminokat 35 év fölött a szervezet egyre kisebb mennyiségben tudja csak előállítani, külső pótlásra szorulunk. A két vitamin együttes adása egymás hatását fokozza.