Hasonló történetet jegyeztek fel a mártírhalált halt Sir Thomas Moore-ról (1478-1535) is, akinek a kivégzése előtti éjszakán a Towerben fehéredett meg teljesen a haja. A jelenség részletes leírása nem áll rendelkezésünkre, mivel ebben az időben sem a stressz fogalmát, sem a pajzsmirigy-betegségeket nem ismerték. A kísértetiesen hasonló tünetek alapján ma már nyilvánvalónak látszik, hogy a „Marie Antoinette szindróma” oka a súlyos stressz és az általa kiváltott autoimmun folyamat lehetett. Ismert, hogy az akut és a krónikus stressz egyaránt befolyásolja az immun- és az endokrin rendszert. Ennek hatására olyan fehérjék képződnek („stressz fehérjék” és antitestek) amelyek a szervezet saját sejtjeit roncsolják ezáltal autoimmun betegséget váltanak ki. Az autoimmun folyamat legalább két úton okozhatja a tüneteket. Egyrészt károsítja a pajzsmirigyet és csökkent működést (hypothyreosist) vált ki, másrészt az antitestek közvetlenül is károsítják a hajhagymákat. Tehát a jelenségnek immunológiai és hormonális háttere van. Ezt a jelenséget az orvosi szaknyelvben a görögből kölcsönzött találó kifejezéssel apoptózisnak (levélhullásnak) nevezik. Marie Antoinette szindrómát írtak le az egyik legismertebb amerikai bőrgyógyászati szaklap, az Archives of Dermatology 2009 júniusi számában (2009, 145,6-7). A szerzők által megfigyelt betegnek jelentős hajhullását, majd gyors és teljes őszülését figyelték meg rövid idő alatt (1. és 2. ábra).
1. ábra | 2. ábra |
Jóllehet a szindróma pontos mechanizmusát nem vették górcső alá, azonban annak fennállását megerősítették. Saját megfigyelésünk is alátámasztja ennek a misztikusnak látszó tünet együttesnek a létét és lehetséges mechanizmusát. Egyik 38 éves nőbetegünkben a családi tragédiák utáni stressz autoimmun pajzsmirigybetegséget váltott ki, majd csomókban kezdett hullani a haja és hirtelen őszülés következett be (3/a és 3/b. ábrák).
3/a ábra | 3/b ábra |
A tünetek felismerése, a gyógyszeres kezelés elkezdése után a hajhullás és őszülés megállt és a korábban elveszített haja kezdett visszanőni. Természetesen még nem tudjuk teljes magyarázatát adni a Marie Antoinette szindrómának, azt azonban megállapíthatjuk, hogy a betegség nem misztérium, hanem valóság és már a folyamat megállítható és gyógyítható.