Amikor már túl vagyunk a fájdalom akut szakaszán, belekezdhetünk a hát, a has és a lábak kíméletes edzésébe, és néhány nyújtó gyakorlatba. A szakember által megfelelően összeállított gyakorlatok ugyanis nem csak a fájdalmat enyhíthetik, hanem meggyorsítják a felépülést, védenek az újabb sérülések ellen és csökkentik a problémából eredő esetleges rokkantság esélyét. Fontos, hogy soha ne adjuk meg magunkat a fájdalomnak, és mindig legyünk annyira aktívak, amennyire csak az állapotunk engedi.
Korábban is jó hatásúnak tartották a kardiomozgásokat – különösen a szív és más izmok hatékonyabb oxigén felhasználása miatt -, a hát-, a has- és a láb erősítését, valamint az izmokat és támasztószöveteket hajlékonyan tartó nyújtógyakorlatokat. Nemrégiben azonban a súlyzós edzésekkel kapcsolatosan is érdekes eredményre jutottak a tudósok.
Az Alberta-i Egyetem kutatói 240 deréktáji fájdalommal küzdő személyt vizsgáltak meg abból a szempontból, hogy javít-e a mozgás, az edzés az állapotukon vagy sem.
Az eredmény bizonyos szempontból meglepő volt:
Az eddigi ajánlások arra vonatkoztak, hogy a krónikus derék- és hátfájdalommal élőknek nem lenne szabad erőteljesebben emelgetniük, ám az adott vizsgálatban ennek éppen az ellenkezője derült ki. A súlyokkal történő, heti négyszeri edzés hatására az érintetteknek 28 százalékkal csökkent a fájdalmuk és javult az életminőségük.
Egy hasonló kísérletben 60, krónikusan derékfájós férfit és nőt figyeltek meg, négy csoportra osztva, 16 héten keresztül. Az egyik csoport heti négyszer végzett súlyzós gyakorlatokat, a másik háromszor, a harmadik kétszer és a kontrollcsoport egyáltalán nem vett részt az edzésben.
A heti négyszer súlyzózóknak ismét 28 százalékkal csökkent a fájdalmuk, a háromszor edzőknek 18 százalékkal, és a kétszer sportolóknak 14 százalékkal fájt kevésbé a háta. Ugyanakkor a fizikai és mentális közérzet mindhárom csoportban javult: 28, 22 és 16 százalékos mértékben. A nem edzőknél nem történt változás.
A hátfájdalommal küzdőknek tehát fontos a fizikai aktivitás, ám a hatékonyság érdekében legjobb, ha személyre szabott edzésmunkát végeznek szakorvosuk, gyógytornász és személyi edző segítségével.
Forrás:
http://www.webmd.com/back-pain/exercises-to-reduce-low-back-pain
http://www.medicalnewstoday.com/articles/152476.php
www.oxygenmedical.hu
Edzéssel enyhül a hátfájdalom |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |