Átélik azt a megkönnyebbülést is, amikor az orvos megnyugtatóan közli, hogy mindent rendben talált a csemeténél. Sajnos néha előfordulnak kivételek, amikor a vizsgálat során kóros elváltozást látnak.
Ma már a terhesség korai szakaszában is számos genetikai betegség, kromoszóma- és fejlődési rendellenesség, illetve konkrét elváltozások (pl.: nyitott gerinc, végtagproblémák, vízfejűség stb.) felismerhető, ultrahang-diagnosztika és vérből végzett biokémiai vizsgálatok segítségével. Nem kevésbé fontos a megszületett gyermeknél koponya-, hasi és csípőszűrés ultrahangos vizsgálatainak elvégzése, melynek az esetleges rendellenességek korai felismerése szempontjából életre szóló jelentősége lehet.
A szűréssel igen korai csecsemőkorban olyan fejlődési rendellenességeket, elváltozásokat lehet kiszűrni, melyek még nem okoznak panaszt. Így még a tünetek megjelenése előtt meg lehet kezdeni a szükséges kezelést.
Az ultrahangos vizsgálat fájdalommentes, nem terheli a csecsemő szervezetét, nincs semmilyen mellékhatása, ezért bármikor megismételhető.
Csípőszűrés
A csípő ultrahangos vizsgálata pontosabb, precízebb diagnózist ad, mint a mechanikus vagy röntgenes vizsgálat. Az ultrahangszűréssel a porcfelszínek is láthatók, így 6 hetes kortól maximum 6 hónapos korig a csecsemők diszplaziájának és csípőficamának a kiszűrésére alkalmas, objektív, mérhető szögeken alapuló módszer. Azoknál a csecsemőknél, akiknek a családjában előfordult csípőficam, különösen ajánlott ez a vizsgálat. Ha a kisbabán elvégzett szűrővizsgálaton az orvosa nem talált kóros eltérést, gyermeke megfelelő mozgásfejlődése érdekében nincs más teendője, mint hagyni őt forogni, ülni, mászni. Semmit sem szabad erőltetni, nem kell ültetni vagy járatni a gyermekét, ő érzi, amikor olyan fejlett az izomrendszere, hogy ezeket a tevékenységeket biztonsággal végezheti.
Hasi ultrahangvizsgálat
A vizsgálat során az összes hasi szervet megnézzük, különös tekintettel a vesékre, mellékvesékre, húgyutakra, májra, epeutakra. Jól kimutathatóak az esetleges veleszületett rendellenességek /pl. az egyik oldalon hiányzó vese, vesemedence tágulat/, illetve elváltozások /vérzés, tumor, stb/. Kisfiúk esetében a le nem szállt herék helyzete meghatározható. Az ultrahang vizsgálattal rendkívül jól szűrhetők a hasi és kismedencei nyirokcsomók is. A vizsgálat nagyon fontos olyan csecsemőknél, ahol már magzati korban is látszódott üregrendszeri tágulat a vesében, akinek a családjában örökölt betegség igazolható. Sárgaság esetén elengedhetetlen az epeutak vizsgálata, hányós, hasfájós gyermeknél a gyomorszűkület kizárása érdekében.
Csecsemőkorban ez a vizsgálat előkészítést nem igényel, de ideális, ha a baba a vizsgálat előtt jóllakik, szopott.
A koponya ultrahangos vizsgálata
A csecsemők kutacsa még nem záródott, így az agyállományt körül-belül 18 hónapos korig lehet ultrahanggal vizsgálni. Jól láthatóak az esetleges ciszták, anatómiai elváltozások, rendellenességek.
A vizsgálat különösen ajánlott koraszülött kisbabák esetében, komplikált szülés után, izomtónus zavar, gyulladások, görcsök, légzészavar esetén.
Gyermekek ultrahangos vizsgálata
Gyermekkorban gyakran előfordulnak olyan állapotok, betegségek, melyek pontos diagnosztizálásához szükséges az ultrahangos vizsgálat. Gyermekek esetében leggyakrabban balesetből adódó panaszok, sérülések, hasi panaszok, illetve duzzadt, normálistól eltérő nyirokcsomók esetén végzünk ultrahangos vizsgálatot.
A hasfájásnak lehet számtalan „banális” oka: vírus vagy bakteriális fertőzés vagy egyszerűen túlzásba vitt étkezés, de lehetnek komoly okok is a háttérben, mint például bélcsavarodás, nyirokcsomó gyulladás, vagy vakbélgyulladás. Ultrahanggal ezek általában jól vizsgálhatók.
Kisfiúknál ismeretlen eredetű fájdalom, herecsavarodás, gyulladás, fejlődési rendellenesség, sérv, rejtettheréjűség, folyadékgyülem, daganat kimutatására az ultrahangos vizsgálat kiválóan alkalmas A here és mellékhere szerkezeti eltérései, valamint a szervek vérkeringése is ábrázolható.
Tiz-tizenkét éves korban gyakran előfordul, hogy azoknál a gyerekeknél, akik hirtelen nőnek, a térdízületnél vagy a bokánál fájdalom keletkezik. Annak idején, amikor az ultrahang még nem volt ennyire elterjedt, a hirtelen növésnek indult gyermekek végtagfájdalmaival kevésbé foglalkoztak a szakemberek, pedig a további egészséges fejlődés érdekében ezekre is nagyon fontos odafigyelni!
Mint már említettük, az ultrahangos vizsgálatok semmiféle káros hatással nincsenek a babákra és a kisgyerekekre, nem járnak fájdalommal, így érdemes megelőzés céljából, illetve bizonytalan eredetű panaszok esetén elvégeztetni.
Csecsemő és gyermek ultrahang |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Fontos tudnivalók a csecsemőjátékokról
tpkriszta
#2
2010. július 26. 08:26:13 | hétfő |
Nagyon jók ezek a vizsgálatok, szűrések, de sajnos ezek sem 100%-osan mutatnak ki mindent.
|
|
|
|
Pote
#1
2010. július 23. 12:22:58 | péntek |
Régen nem volt ez a sok féle szűrés uh-al. A csípőficamot is csak egy egyszerű kézi vizsgálattal nézték, és volt olyan baba, akinek nem is kellett volna a terpeszpelenka, rosszabb esetben a szíj.
|
|
|
|