A pattanások és miteszerek (összefoglaló nevük: akne) nemcsak a tizenévesek számára jelentenek problémát, hanem a tőlük idősebbek is ugyanúgy küszködnek velük. Nők esetében például gyakran jelentkeznek menstruációkor, terhesség ideje alatt, szoptatáskor vagy fogamzásgátló tabletta szedésekor, illetve annak elhagyásakor.
Mi ennek az oka?
A pattanások kialakulása a túlzott faggyútermelésnek köszönhető, mely többnyire hormonális eredetű, de kialakulhat baktériumok, gyógyszerek és bizonyos genetikai tényezők hatására is. A faggyúmirigyek állandóan termelnek váladékot, ami a bőrfelszínre jutva megvédi azt. Ha azonban a faggyúmirigyek túltermelik váladékukat, és az elhalt hámsejtek sem hámlanak megfelelően, akkor dugó képződik a bőr alatt, és kialakul a pattanás. A pattanásokat nem tanácsos kinyomkodni, ugyanis nagy a fertőzés veszélye: a kinyomott pattanások körül újabb, gyulladt gócok jelennek meg. Akkor járunk el helyesen, ha megfelelően kezeljük a pattanásokat és miteszereket. Ennek közismert módja az arctisztító tonikok használata. Jobban tesszük azonban, ha óvatosan bánunk ezekkel a szerekkel, ugyanis túlzott használatuk szintén bőrirritációhoz vezethet.
A természet bőven kínál lehetőségeket a pattanások kezelésére, így tanácsos kipróbálni ezeket. Az említésre kerülő gyógynövények nyugtató hatással vannak a bőrre, és csökkentik a pattanások kialakulásának esélyét. Rendszeres használatukkal az akne okozta bőrhibákon, foltokon is sokat javíthatunk, idővel el is tüntethetjük azokat. A gyógynövények nem varázsszerek, tehát nem várhatunk tőlük azonnali hatást, de türelemmel szép eredménynek lehetünk tanúi.
Íme, az alábbiakban néhány gyógynövény és felhasználási módjuk pattanások ellen:
-
Aloe vera gél
Az aloe verából készült gélnek tisztító és összehúzó hatása van, így csökkenti a túlzott faggyútermelést. A pattanások okozta hegeket is begyógyítja, a korábbi hegek miatt kialakult foltok színén pedig jelentősen javít. Bőrnyugtató hatású, így a gyulladt részeket megnyugtatja. Éjszakára érdemes a teljes arcbőrre kenni, kivéve a szem és a száj környékét.
-
Galaj teafőzetA cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Felforralunk kb. 2 dl vizet. Egy púpos evőkanálnyi teafüvet beleteszünk egy bögrébe, majd leforrázzuk. Lefedve állni hagyjuk. Minél tovább marad így, annál hatásosabb lesz a főzet. A kihűlt teát leszűrjük egy tálkába, majd vattakorong segítségével megmossuk az arcunkat vele. Naponta kétszer használjuk, reggel és este. Lefedve tároljuk, és lehetőleg naponta készítsünk új főzetet.
-
Kamillás gőzölés
Vizet forralunk egy lábasban, majd a forralt vízbe teszünk 3 ek. kamilla virágzatot. A forró gőz fölé hajolva, fejünket törülközővel letakarva, kb. 10 percig gőzölünk. A bőr így felpuhul, a pórusok kitágulnak, a miteszerek tehát könnyen eltávolíthatóvá válnak. Kerüljük a nyomkodást, inkább törülközővel körkörös mozdulatokat végezve töröljük át arcunkat.
-
Teafaolaj
A teafaolaj fertőzésgátló hatású, így ajánlott gyulladt bőrfelületen alkalmazni. 5 csepp olajat elkeverünk 2dl vízben, majd vattával áttöröljük az arcunkat.
-
Zöldbabhéj tea
A galaj főzethez hasonlóan leforrázzuk a teafüvet, majd lefedve állni hagyjuk, míg ki nem hűl. Ezután tálkába vagy üvegbe szűrjük. Lefedve tároljuk. Vattakorong segítségével napi két alkalommal, reggel és este, lemossuk az arcunkat.
A felsorolt módszerek közül érdemes minél többet kipróbálni, mert könnyen előfordulhat, hogy míg egyik embernek az egyik megoldás használ jobban, a másiknak a másik. Bízzuk a bőrünkre a választást!
A 2011. februári cikkíró pályazatra beküldött írás.