Az összetett női ciklus
A petefészek, petesejteken kívül női nemi hormonokat is termel, egészen pontosan ösztrogéneket és a progeszteront. A normális nemi ivarérettség időszakában két, egymáshoz kapcsolódó ciklus megy végbe a nők szervezetében. Miután a petesejt átmegy egy érési folyamaton, kialakul belőle és a körülötte lévő sejtekből az úgynevezett tüsző. Ez a tüsző termeli a tüszőhormonokat (ösztrogéneket). Körülbelül a folyamat közepén következik be az ovuláció, amikor a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből, és bejut a petevezetékbe. Ha ekkor találkozik a hímivarsejttel, megtermékenyül és beágyazódik a méhbe. Amennyiben nincs fogamzás, akkor a petesejt 2-3 nap alatt elpusztul.
A tüszőből kijutott petesejt helyén megjelenő új sejtek termelik a sárgatest hormont (progeszteront). Ez fogja előkészíteni a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt befogadására. Ha nem történik fogamzás, akkor az előkészített nyálkahártya leválik, és a hüvelyen át kiürül a szervezetből - ez maga a menstruáció.
Ha egy nő nem terhes, az ovulációs és a menstruációs ciklus általában 2-2 hetenként ismétlődik. A ciklus első napjának mindig a menstruáció első napját tekintjük, amelyet érdemes egy naptárban mindig bejegyezni, mert fontos információt adhat a vizsgáló orvosnak, és így nyomon követhető a ciklus esetleges zavara is.
Ha elmarad a várandósság
Ha nem megy spontán a teherbeesés, a nőknek ajánlott a hasi- és hüvelyi ultrahang vizsgálat, amely kimutathatja, milyen testi betegség akadályozhatja a fogamzást. Egy egyszerű hasi ultrahanggal azt is meg lehet mondani, hol tart egy hölgy a ciklusában. Ez azt jelenti, hogy a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján pontosan behatárolható a legvalószínűbb fogantatási időpont is. - ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-diagnosztája.
A cikluszavarok hátterében fizikai-, lelki hatások vagy éppen nem kielégítő táplálkozás is állhat. Ha a szervezetben felborul a kényes egyensúlyi állapot, a ciklus akár hosszabb-rövidebb időre ki is maradhat. Mindenkinél előfordulnak úgynevezett anovulációs ciklusok is, amikor nincs peteérés, de ugyanúgy megjelenik a menzesz. Ha ez többször előfordul, az ultrahangos monitorozás segít megmondani, vajon van-e éppen érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbeesésnek.
A férfiak is könnyen vizsgálhatók
Mivel a fogamzás elmaradása (infertilitás) mindkét fél részéről kivizsgálást igényel, a férfiaknál a hormon-, és spermiumvizsgálatot, illetve a hereultrahang vizsgálatot kell mindenképpen megejteni. Ez a monitorozás azért fontos, mert így fény derülhet egy esetleges herevisszerességre, amely akár meddőséghez is vezethet. Ugyanis a here hőmérséklete átlagban 2 fokkal alacsonyabb a testhőmérsékletnél, ám ez a kitágult vénás hálózatban pangó vér miatt megemelkedhet. Ez pedig rontja az oxigén-ellátottságot, ami a spermiumképződést károsíthatja. Fontos tudni, hogy a herevisszeresség visszafordítható állapot, vagyis egy operáció után három hónappal már meg is történhet a fogamzás.
Ha a pár egyik tagjánál sem derül ki semmiféle eltérés, az ultrahangos eredmények birtokában kell továbblépni speciális nőgyógyászhoz, illetve andrológushoz.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Coniaric: Frauensilhouette
Ultrahang vizsgálat a fogantatásért |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |