A London School of Hygiene and Tropical Medicine orvosai által végzett vizsgálatban 250, tinédzser és fiatal felnőtt korú személy szexuális szokásait kutató tanulmány adatait vetették össze.
Döbbenetes adat, hogy a világon egyre növekvő HIV-es fertőzöttség mintegy fele a 15 és a 24 éves korosztály tagjai közül kerül ki. Természetesen a leggyakoribb esetekben a betegek növekvő számáért a legtöbbször a korosztály tudatlanságát, a rossz ítélőképességüket, fokozott impulzivitásukat okoljuk. Sok esetben az óvszerek használatának elmaradását, illetve a hiányos szexuális nevelést tesszük felelőssé a kellemetlen, vagy épp súlyos következmények miatt.
A kutatást végző orvosok meglátása alapján ami a fiatalkorúak szexuális viselkedését ténylegesen befolyásolja, az nem más, mint az őket érő társadalmi hatások. Ezeket is hét további csoportba oszthatjuk, melyek a világ összes országában kivétel nélkül megtalálhatóak.
Első, hogy a fiatalok rendszeresen csoportba sorolják a lehetséges partnereiket. A "tiszta" és "koszos" csoportok tagjait főként az adott egyén társadalmi poziciója és viselkedése határozza meg. Az adott egyén besorolása dönt a későbbi aktus során a biztonságos szex, vagy épp a kondom használat elkerülése mellett.
A személy szexuális kapcsolatainak minősége nem csak a kondom használatát, de az általános szexuális viselkedését is jellemzi egyben.
A kondomokat gyakorta sajnos, mintegy stigmaként értékelik, s a köztudatban használatuk az élvezetvesztés fogalmával forrt össze. A nemi különbségek szexuális téren különböző sztereotípiákat hívtak elő. Az egyik, talán legelterjedtebb sztereotípia a férfiakat szexuális téren tapasztaltabbnak, míg a nőket inkább ártatlanabbnak állítja be, miközben a nem kívánt terhesség elleni védekezés szintén inkább a nőkkel szembeni elvárás.
A társadalom egyaránt büntetheti és díjazhatja az egyén szexuális magatartását. Adott esetben egy házasságon kívül született gyermek megbélyegezhet egy nőt, míg a másik oldalról jelentheti a szülői házból való szabadulás zálogát is.
A szexuális hírnév és a szexuális élet létének, vagy épp nem létének társadalmi közlése igen fontos a korosztály tagjai számára.
Végül, de nem utolsó sorban sajnálatos, hogy a társaldalmi elvárások rendszerint inkább gátolják, mintsem segítik a szexualitásról történő kommunikációt.
Látható tehát, hogy a probléma megoldásához nem elegendő még 1-2 plakát, vagy önmagában az óvszer használatának népszerűsítése. A megoldásra váró helyzet sokkal mélyebben gyökeredző kérdésekből táplálkozik, így fontos lehet például az egyedi különbözőségek megértése. Miért választják egyesek a kondom használatát hosszú távú kapcsolataikban is, míg mások kerülik?
Fontos a férfiak szerepének és felelősségének hangsúlyozása a nem kívánt terhesség megakadályozásában. A korosztályon belül egymás befolyásoló hatása, a stigmák és sztereotípiák létezése, s az ezek megváltoztatására való törekvés mind mind olyan feladatok, melyek a fiatalok gondolkodásának megváltoztatására, s ezzel együtt a probléma eredményesebb megoldására irányulnak.
A változás nem jöhet létre anélkül, hogy magáról a problémáról beszélnénk. A szexuális viselkedés megváltoztatásában is döntő szerepe van a kommunikációnak. Ez egyaránt jelenti a korcsoporton belüli, illetve az azok határát átlépő megismerő, oktató célzatú beszélgetéseket.
A hír alapjául a "Risky Teen Sex: Blame Social Pressures" cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu