Az asztma, a légutak gyulladásos megbetegedése, melynek megjelenésében fontos szerepet játszik a dohányfüst, mely nagyban elősegíti a betegség kialakulását. Az összefüggést kutató eddigi vizsgálatok főként a felnőtt korcsoport tagjaira irányultak. Az ő esetükben azonban sokszor nehéz elkülöníteni a hosszú évek dohányzása okozta tüdőtágulat, vagy épp krónikus bronchitis tüneteit az asztma kórképétől.
A University of Southern California kutatóorvosai éppen ezért 2.609, 8 és 15 év közötti, asztmás tünetektől mentes gyermek részvételével végezték el vizsgálatukat. Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy a korosztály rendszeresen dohányzó tagjainál négyszeresére nőtt annak esélye, hogy 8 éven belül asztmás megbetegedés alakuljon ki náluk.
Azon gyermekek különösen fogékonyak a betegség megjelenésére, akik méhen belüli életük során is ki voltak téve a dohányzás egészségkárosító hatásának. Az ő esetükben az asztma kockázata -szemben a korábbi négyszeres mértékkel- már kilencszeresére nőtt. E szerint az anya terhesség alatti dohányzása a magzat tüdejét egyértelműen sérülékenyebbé teszi, így pedig a gyermek későbbi dohányzása nagyobb károsító hatással bír.
A kutatók különösen fontosnak tartják felhívni a fiatalok, kezelőorvosok, szakemberek figyelmét a fiatalok dohányzása és az asztma közti összefüggésre. A dohányfüst károsító hatása a tüdő daganatos megbetegedése, szív,- és érrendszeri problémák - rendszerint hosszú idő eltete után jelentkezik.
A hír alapjául a "Smoking may boost teens' asthma risk" cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu
Dohányzó fiatalokból asztmás felnőttek |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |