Mert sajnos a gyerekek 4-6 %-a világszerte kisebb-nagyobb sérüléssel vagy fejlődési rendellenességgel születik, esetleg a szülés során szerzett trauma vagy egyéb okok folytán eltérő fejlődésű, mozgáskorlátozott, másfogyatékos, esetleg siket vagy vak lesz!
Iszonyúan nagy szám! S amikor kiderül, a szülő ott áll kétségbeesetten, s gyakran minden segítség, jó tanács, együttérzés hiányában... pedig pont ilyenkor kell a legnagyobb segítség! A szülőnek is, a babának is!
Nagyon, nagyon fontos, hogy minél hamarabb kiderüljön, ha valami eltér a " normális" fejlődéstől! Hisz gyakran az élet első napjaiban, heteiben, akár hónapjaiban ki sem derül, hogy valami nincs rendjén - persze bizonyos részképességek hiánya vagy sérült volta gyakran csak óvodás, iskolás korban derülhet ki. Pedig a gyermek fejlődése szempontjából elengedhetetlen, hogy minél hamarabb kerüljön a megfelelő szakemberhez, aki vizsgálatok alapján meghatározza az eltérés jellegét, a fejleszthetőség lehetőségeit! A legtöbb esetben jelentős javulás érhető el a korai fejlesztés alkalmazásával!
Természetesen nem az a célom, hogy megrémítsem a szülőtársakat! De elengedhetetlennek tartom, hogy némi alapfogalma mindenkinek legyen arról, hogyan segítheti gyermeke fejlődését, s az együtt töltött időben, játék, vagy különböző feladatok végzése közben, a mindennapi élet során mire érdemes figyelni, mi jelezheti, ha valami mégsem egészen jól van. Az édesanyától jobban senki nem ismeri a gyermeket... a viselkedés sehol nem olyan oldott, mint a családban, a biztonságot nyújtó emberek és tárgyak között. Leginkább ebben a környezetben lehet jól nyomon követni a fejlődést! Tudom, a gyerekek többsége egészséges, jól fejlődik. De azt is tudom, soha nem lehet elég figyelmes a szülő.
Ebben a rovatban ehhez kívánunk segítséget nyújtani, Nyomon követjük a gyermekfejlődés minden szakaszát, a születéstől a kamaszkorig. Felsoroljuk az adott korszak jellemzőit, s azokat a tüneteket, amelyek esetleg figyelmeztető értékűek lehetnek. Persze, azt sohasem szabad elfelejteni, minden gyermek fejlődése egyedi, üteme roppant változó. Az itt közölt információk általános érvényűek, az eltérés még nem feltétlenül mutat problémára. De ha sok eltérést tapasztalunk... nos, akkor segítünk megfelelő szakembert keresni, aki majd kineveti Önöket, hogy túldramatizálják a dolgot - vagy a szemükbe néz, és azt mondja, nagyon jól tették, hogy felkeresték őt!
Folyamatosan töltjük fel a listát az intézményekről, melyek hazánkban a különböző szakterületekkel foglalkoznak. Ismertetjük a leggyakrabban előforduló rendellenességek, fogyatékosságok és sérülések típusait, tünetleírását, fejlesztési lehetőségeit. S remélem, a fórumon keresztül vagy e-mail kapcsolattal közvetlen tanácsokkal is segítségükre tudunk lenni!
Talán feleslegesnek tűnik ez az aggodalom! Én úgy gondolom, nem lehetünk soha eléggé felkészültek! Mégis azt kívánom, soha, senkinek NE legyen szüksége ezekre az információkra.