A hagyma a honfoglalástól kezdve ismert, széles körben elterjedt. Nagyon sok fajtája van, de a nálunk és az egész világon is híres "makói" vöröshagyma, kellemes aromája és kevésbé csípős íze miatt kedvelt. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért meghűléses időben a fertőzések megelőzésére is használják. 150 növény közül a fokhagyma és a vöröshagyma bizonyult a leghatásosabb baktériumölőnek.
Bolognai töltött hagyma
Hozzávalók:
40 dkg darált hús,
8 db nagyobb vöröshagyma,
A szószhoz:
1 gerezd fokhagyma,
1 db közepes sárgarépa,
1 db kisebb zeller,
2 ek olívaolaj,
1 doboz paradicsomkonzerv,
2 dl vörösbor vagy húsleves,
1 evők. oregano, 1 evők. bazsalikom,
1 evők. petrezselyem,
só és őrölt bors
A hagymák tetejét levágjuk, a belsejüket kivájjuk és finomra vágjuk. A fokhagymát szintén megpucoljuk és apróra vágjuk.
A forró olajon először a hagymát, majd a fokhagymát dinszteljük meg, majd tegyük bele a lereszelt sárgarépát és zellert. Pár perc múlva adjuk hozzá a darált húst, addig pirítsuk, amíg kifehéredik.
Ezután öntsük bele a paradicsomkonzervet, vörösbort vagy húslevest. Adjuk hozzá az oreganót, sót és borsot. Lefedve kb. fél órát főzzük közepes tűzön, kevergetve, hogy oda ne égjen.
A kivájt hagymákat helyezzük kiolajozott tepsibe, töltsük bele a bolognai szószos darált húst és tegyük rá a korábban levágott kalapokat. Alufóliával letakarjuk, és előmelegített sütőben addig sütjük, amíg egy hústűvel könnyen bele tudunk szúrni a hagymák oldalába.
Párolt csirkemell hagymamártással
Hozzávalók:
4 db filézett csirkemell,
2 fej vöröshagyma,
2 gerezd fokhagyma,
2 dl száraz vörösbor,
1 dl étolaj, húsleves,
1 evőkanál kukoricakeményítő,
őrölt fehérbors
A megtisztított hagyma harmadát finomra vágjuk, a többi részt vékonyan felkarikázzuk.
A csirkemell oldalait a forró olajon megpirítjuk, rászórjuk a finomra vágott hagymát és tovább pirítjuk. Rászórjuk a kukoricakeményítőt, majd felöntjük annyi húslevessel hogy ellepje, hozzáadjuk az őrölt borsot, áttört fokhagymát, és lassú tűzön pároljuk. A száraz vörösborral pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Ha a hús már elég puha, hozzáadjuk a hagymakarikákat és készre pároljuk.
Hagymás krumplisaláta
Hozzávalók:
5 db közepes vöröshagyma,
8-10 db közepes krumpli,
ecet, 5 evők. cukor,
fél liter víz, tárkony,
pirospaprika, őrölt fehér bors
A krumplit meghámozzuk, olyan puhára főzzük hogy tojásszeletelőn tudjuk szeletelni, de ne morzsálódjon.
A hagymát nagyon vékony szeletekre karikázzuk, majd váltakozó rétegben lefektetjük a hagymát és a szeletelt krumplit egy edényben, amit le tudunk zárni. A rétegek közé szórhatunk egy kevés tárkonyt, pikánssá teszi.
Elkészítjük a salátalevet, a fél liter vízben elkeverjük a cukrot, ízlés szerinti ecetet adunk hozzá, jobb ha kicsit ecetesebb, mert a hagymát kiszívja. Ráöntjük a rétegesen lerakott hagymára és krumplira, hogy ellepje. A tetejét megszórjuk egy kis pirospaprikával és őrölt fehérborssal, egy napig hagyjuk állni a hűtőben. Másnap akár át is tehetjük tartármártásba, úgy még finomabb.
Hagymás-szalonnás torta
Hozzávalók:
4-5 fej lilahagyma,
50 dkg mirelit leveles tészta,
20 dkg füstölt húsos szalonna,
4 dl sűrű tejszín,
só, bors
A szalonnát apróra vágva megpirítjuk a szeletekre vágott hagymával. Felöntjük a tejszínnel, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd 10 percig kis lángon főzzük.
Egy kerek tortaformába beletesszük a kiengedett és kinyújtott tésztát, ráöntjük a krémet, előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.
A tetejére szórhatunk szezámmagot, finom ízt ad neki.