Mi az alapja a legendának, amely Szent Ambrushoz kötődik?
A legenda szerint - amely nyomán később a méhészek védőszentjévé lett, - Ambrust még csecsemőkorában egy méhraj zúgta körül, amint a ház udvarán pihent. A méhek rátelepedtek a bölcsőjére, s teljesen ellepték a gyermeket, még a szájába is bemásztak, mintha csak szőlőfürt lett volna, amelyből a méhek nektárt szívnak. Anyja rémülten kiáltott föl: "Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!" A kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg és semmi baja sem esett. Édesanyja jóslata pedig bevált: a gyermekből valóban nagy ember, püspök, és remek szónok lett, ezért is nevezték őt mézajkú prédikátornak.
Tehát a méz mentette meg az életét, s ez máris felébreszti kíváncsiságunk, hogy hogyan lehetséges. Mi a méz? Mit tartalmazhat, vagy mégis csak csoda történt?
Nem történt csoda, hisz ma már bebizonyított tény, hogy a méz nemcsak illatos, finom, hanem sokoldalú jótékony hatása van az emberi szervezetre.
A Családinet oldalán nemrég - "Az ókoriak kedvence, a méz" című cikkben olvashattak már a mézről. Most a természet ajándékáról adunk hírt, és annak a szervezetre gyakorolt hatásáról.
Tehát mi is a méz?
A méz nem más, mint a virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke, amelyet aztán emberi segítséggel kinyerünk a kaptárokból. A méhész, a virágport gyűjtő méheket rakományuktól egy készülék segítségével megfosztja. Ezt szárítja, tisztítja, és természetes formájában árusítja. Egyik természetes formája a lépesméz, amelyet többnyire feldarabolt formában fogyaszthatunk is.
A közvetlen fogyasztásra alkalmas lépesméz alapja olyan valódi viaszból áll, amit a méhek a kiépítés után először használnak (úgynevezett szűzlép). A lépesmézet különösen értékessé teszi, hogy a lezárt sejtek méze csak a rágással, a fogyasztás közben szabadul ki, így ez a legtermészetesebb méz, amihez hozzájuthatunk. Ebben a formában fogyasztják ma is a természet fiai. A lépesméz legkülönlegesebb képessége, hogy fogyasztásának hatására kinyílnak arckoponyánk hurutoktól elzárt melléküregei, ezért az egyik leghatásosabb házi gyógymód, például megfázás idején.
A kipergetett és általunk leggyakrabban használt méz, nemcsak finom, illatos, kellemes, hanem a legnagyszerűbb természetes anyag, amely természetes állapotban található meg környezetünkben; gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.
A méz összetétele:
A méz összetétele: 70% - 80% glükóz és fruktóz keverék, 20% víz; szénhidrát; B1, B2, B3, B5, B6, C-vitamin; kalcium; réz; vas; magnézium; mangán; foszfor; kálium; nátrium; cink; természetes antioxidánsok. Hatásuk pedig rendkívüli, mert gyors felszívódása a szervezetben majdnem azonnal hat, a benne levő szerves savak étvágyfokozóak, ezáltal javítják az étvágyat, erősítik az immunrendszerünket, és fertőtlenítenek.
Néhány érv a mézfogyasztás mellett, és az emberi szervezetre gyakorolt hatása:
- Nem hizlal annyira, mint a cukor, mert gyümölcscukrából, szőlőcukrából és tejcukrából nem lesz zsír, s ezek mellett remek vízhajtó, hashajtó is egyben. A méz tehát enyhe hashajtó, de használatához nem szokik hozzá a szervezet. Hatása egyáltalán nem jelent hasmenést, csak egészséges, napi székletet, méregtelenítést. Ehhez a méz fogyasztható magában, vagy almával, körtével.
- A méz javítja az anyagcserét.
- Javasolják gyomorfájás ellen.
- A méz nem okoz fogszuvasodást - ebben az esetben a gyermekekre gondolunk, mint édesítőszer használatára -, hiszen a benne található fertőtlenítő anyagok pont, hogy meggátolják a fogak romlását.
- A méz gyógyít, támogatja a gyenge szívet és védi a májat; egyes mézfajták kimondottan ajánlhatók torokgyulladásra, illetve külső, felületi sérülések gyógyítására
- A cukrok gyorsan és átalakulás nélkül felszívódnak, ezért hamar megszünteti az izomfáradságot.
- Terhességi hányásban szenvedők is fogyaszthatják. A méz nyugtató, és altató hatása régóta ismert (lefekvés előtt egy pohár langyos tejben egy kanál méz).
- A méz erősíti a csontokat.
- A méz a betegségekkel szemben erősíti az ellenálló-képességet.
- A méz a dohányosoknak frissességet, energiát ad fél órán belül, a fekvőbetegeknek, műtét után levőknek erőt ad.
- Természetes módon csillapítja a fájdalmat, leghatékonyabban propolisszal keverve.
- Védi a húgyhólyagot, vesét, hasnyálmirigyet.
- A méz gyorsan és egyedülállóan táplálja az izmokat, növeli testerőnket.
- Nagy megterhelés alatt állóknak hasznukra lehet a szellemi és fizikai felfrissítés.
- Gyarapítja az oxigén szállításáért felelős hemoglobint a vérben, így javítja a test oxigénnel való ellátottságát.
Egy tojással azonos súlyú méz a tojás energiatartalmának többszörösét juttatja azonnal izmainkba.
- Hatásos légcsőhurut és allergikus jellegű asztma esetében.
- Természetes antibiotikum (szerű) és gyulladáscsökkentő.
- Használják fekélyek, vérkeringési és szívbetegségek kiegészítő kezelésére.
- Vérnyomáscsökkentő hatású.
- Vírus, baktérium és gombaölő - például influenza, herpesz és egyes bőrbetegségek ellen.
A méhek begyűjtési helye szerinti mézek csoportosítása, és annak a szervezetre gyakorolt hatása:
Akácméz: köhögést csillapító, fertőtlenítő, méregtelenítő.
Fenyőméz: fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatású, vérszegénység esetén kiváló.
Hangaméz: húgyúti fertőzések, prosztataproblémák, fizikai és lelki levertség ellen nagyon jó.
Hársméz: pikáns ízű, hörghurut ellen kiváló, görcsoldó, lázcsillapításra is alkalmas.
Galagonyaméz: szíverősítő, keringési zavar esetén, vagy infarktus után kimondottan ajánlott.
Gesztenyeméz: ásványi anyag tartalma magas, rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózis kialakulását, mérsékli a visszértágulatot.
Kakukkfűméz: sötétbarna, nehéz, fűszeres illatú méz, amely emésztést elősegítő, puffadást megszüntető, gyomor- és bélfertőtlenítő hatású.
Kutyatejméz: ritka, különleges illatú, néha karamell ízű mézfajta, vese- és hólyagbántalmakra ajánlott.
Lucernaméz: csontok erősítője.
Repceméz: a gyomorsavtúltengés kiváló ellenszere.
Megállapíthatjuk, hogy a méz hatása szervezetünkre nem kérdőjelezhető meg, de sok más természetes anyaghoz hasonlóan, csak akkor fejti ki jó hatását, ha rendszeresen fogyasztjuk. Szakemberek tapasztalata szerint az a jó, ha napi rendszerességgel néhány kanál mézet fogyasztunk.
Fontos: A méz gyermekeknek az egyik leghasznosabb táplálék - viszont 1 éves korig csecsemőknek nem szabad mézet adni.
Betegség kezelésére önmagában nem elég, de bizonyítottan hasznos kiegészítő.
Ha te is szeretnél mézet, itt megveheted!
A természet ajándéka, a méz |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
lilla12
#3
2010. október 15. 16:52:28 | péntek |
a méz az tényleg nagyon jó és hatásos módszer, nálunk mindig köhögés és torokfájásra használjuk.
|
|
|
|
Evicike
#2
2009. május 22. 09:53:51 | péntek |
Nagyon szépen köszönjük az észrevételt, a megjegyzés helyes, és eszerint javítottuk is.
|
|
|
|
edyt7
#1
2009. május 19. 09:46:08 | kedd |
Én a bibliában sehol sem találkoztam Ambrus nevével, tehát az első mondat hibás, mert nem bibliai eseményről van szó.Lehet, hogy Isten hívő volt és jó keresztény, de nem bibliai alak.
|
|
|
|