A páratartalom ilyenkor akár 20 százalékra is visszaeshet, ami a bőr, a szem, a nyálkahártyák kiszáradásához vezethet. Egészséges emberben a nedves, csillószőrrel fedett légúti nyálkahártyán megtapadó kórokozókat az állandó ritmusos mozgású csillószőrök eltávolítják a szervezetből. Ezt a védelmi funkciót a száraz levegő hátrányosan befolyásolhatja, könnyebben kialakulnak a légúti fertőzések, száraz köhögés, orrvérzés jelentkezhet. Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti, de igazán kellemesen 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember. Emellett természetesen a helyiség hőmérsékletet is figyelni kell (a legjobb a 20-22°C), hisz ez a kettő együttesen befolyásolja a közérzetet. Otthoni körülmények között célszerű beszerezni egy egyszerű műszert (higrométert), mely méri a helyiség aktuális páratartalmát. Ha a páratartalom 40 százalék alatti, akkor a levegő nedvességtartalmának pótlására, azaz párásításra van szükség. Az egészségügyi problémák elkerülésére a hidegpárásítók alkalmasak. Olyan készüléket kell választani, mely a folyadékot apró cseppekké bontja, s páraszerű formában juttatja a szoba levegőjébe. Bár sokan úgy gondolják, megteszi egy radiátorra helyezett edény is, amelybe vizet töltünk, sajnos az igazán hatásos párásítás csak elektromos készülék segítségével érhető el. A levegőbe juttatott víznek ugyanis apró, néhány mikrométer nagyságúnak kell lenni, hogy megfelelően lejuthasson a légutakba.
FIGYELEM! A párásítást azonban nem szabad túlzásba vinni. A 60-70 százalék fölötti páratartalom kedvez a penészgombák és háziporatkák szaporodásának, ami fokozza az allergia kialakulásának valószínűségét. Ilyen esetekben páramentesítővel kell csökkenteni a levegő nedvességtartalmát.
Dr. Kaszó BeátaAllergológus és gyermek-tüdőgyógyászAllergológus és klinikai immunológus gyermektüdőgyógyász csecsemő- és gyermekgyógyász Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/992-21-51 Honlap: http://www.allergiadoktor.com/ |