Hamis borjúhús
Hozzávalók:
- 25 dkg sovány marhahús,
- 10 dkg burgonya,
- 1 dl tej,
- 8 dkg zsír,
- hagyma,
- só,
- bors.
Elkészítés:
A húst kétszer megdaráljuk, majd hozzáadjuk a héjában főtt, szitán áttört burgonyát. A tejjel elkeverjük, fűszerezzük, és 1 órát pihentetjük. Ezalatt a hús a tejet teljesen magába szívja. Lisztezett deszkán lapos szeleteket formálunk belőle, mindkét oldalukat meglisztezzük, majd nagyon forró zsírban kisütjük.
Hamis gulyás:
Hozzávalók:
- 1 nagy hagyma
- pirospaprika
- zsír
- 50 dkg krumpli
- 2-3 sárgarépa
- 2 fehérrépa
- zeller
- 1-2 gerezd fokhagyma
- őrölt kömény
- gulyáskrém
- 1 tojás
- liszt
Elkészítés:
Az apróra vágott hagymát megpároljuk, megszórjuk pirospaprikával, felengedjük vízzel. Izesítjük zúzott fokhagymával, őrölt köménnyel. Belerakjuk az apróra vágott krumplit, az apróra vágott zöldséget, és felengedjük kellő mennyiségű vízel. Gulyáskrémmel és ha kell, sóval ízesítjük. Ha a zöldség és a krumpli megpuhult, a tojásból lisztből nokedli tésztát keverünk és beleszaggatjuk a levesbe.
Hamis karalábé
Hozzávalók:
- 4-5 db zsenge (laposabb) zöld karalábé és a zsengébb levelek egy része, a szár nélkül,
- 50 dkg sertés, pulyka vagy vegyes darált hús,
- 2 dl tejföl,
- 1,5 ek. liszt,
- 1 zacskó gyorsrizs,
- 1 tojás
- só, bors,
- ételízesítő v. húsleveskocka, de ha van, akkor húsleves-alaplé
Elkészítés:
A rizst felteszem főni, és amíg elkészül, meghámozom a karalábékat. Fontos, hogy inkább kisebbeket vegyünk és laposabbakat, a tapasztalat azt mutatja, hogy azok nem fásak. Lilát véletlenül se vegyünk, az csak leves-ízesítőnek jó és általában nagyon kemény!
A karalábét kb. 2x2 cm-es kockákra vágom, - persze nem mérem vonalzóval - és egy lábasba szórom. Ha megfőtt a rizs és kicsit lehűlt, összedolgozom a darált hússal, sóval, borssal, tojással. Ha jó kedvem van, dinsztelt hagymát is gyúrok bele, az ízeknek csak jót tesz. A masszából kisebb golyócskákat gyúrok és ráültetem őkelméket a karalábé tetejére. Javaslom, hogy inkább egy laposabb és szélesebb lábast válasszunk, hogy kényelmesen elférjenek a hozzávalók. Ezt követően vizet forralok és óvatosan, hogy a golyóbisokat ne öntözzem rögtön péppé, egy merőkanállal annyi forró vizet (vagy alaplevet) merek rá, amennyi ellepi. Nem kell megijedni a mennyiségtől, a gombócok “megisszák” a folyadék nagyját. A fűszerezéssel sem kell nagyon óvatoskodni a húsnál, a karalábé szomjas az ízekre, de túlzásokba ne essünk, ha sózott ételízesítővel is fűszerezzük majd a levet.
Amikor megfőtt, beletesszük a laskára vágott, zsenge karalábéleveleket és a hő kiegyenlítést követően behabarjuk ételünket, a liszttel csomómentesre kevert tejföllel.
Sok szerencsét a kísérletezéshez!
Fotó: JL: Vorspeise