Ilyenkor sok kismamának forog a gondolata akörül, hogyan tudna a gyermeknevelési ellátásoknál nagyobb mértékben hozzájárulni a családi költségvetéshez. Ilyenkor felmerülhet a vállalkozás, a társaságalapítás gondolata is. Esetenként a kismama a baba születése előtt már meglévő vállalkozását szeretné folytatni.
A különböző ellátásokban részesülő kismamáknak eltérő lehetőségeik vannak. Vegyük most sorra ezeket.
Terhességi-gyermekágyi segély (tgyás), valamint gyermekgondozási díj (gyed) mellett díjazás ellenében munkát végezni nem lehet, kivéve gyed alatt a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást.
Ha egyéni vállalkozó vagy, és nincsen alkalmazottad, ez alatt az időszak alatt bevételed nem lehet, ha viszont van alkalmazott, akkor a vállalkozás tovább folytatható, természetesen a gyeden lévő vállalkozónak vállalkozói jövedelemkivétje nem lehet. A társasági (kft-beli, bt-beli) tagsági jogviszonyokkal kapcsolatban pedig a következőket kell szem előtt tartani: a gyeden, tgyáson lévő kismama nyugodtan lehet egy társaság tagja, ha személyes közreműködésre nincsen kötelezve (ezt alapításkor a társasági szerződésben kötik ki). Nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása.
Gyermekgondozási segélyen (gyes) lévő kismamák a baba egy éves koráig nem folytathatnak keresőtevékenységet. A kicsi egy éves kora után viszont időkorlátozás nélkül, bármilyen jogviszonyban dolgozhatnak. Tehát ekkor visszamehetnek dolgozni, vagy egyéni vállalkozásban, társaságban is közreműködhetnek úgy, hogy amellett még a gyermek 3 éves koráig a gyest is folyósítja nekik az állam. A gyesen lévő vállalkozó kismamának - ha személyesen is közreműködik a vállalkozásában - azonban a minimálbér után meg kell fizetnie a TB járulékokat! A pontos járulékösszegek itt találhatók.
(Gyesen lévő nagyszülő esetén más a helyzet. Ilyenkor a nagyi keresőtevékenységet csak a gyermek 3 éves kora után végezhet, és akkor is csak napi max. 4 órában. Azonban ha a munkavégzés otthon történik, akkor időkorlátozás nélkül)
Ha az anyuka gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesül, a gyesen lévő nagymamikhoz hasonlóan napi legfeljebb 4 órában folytathatnak keresőtevékenységet, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.