TBSZ számlát nyitnod akkor is jó lehetőség, ha szívesen kipróbálnád már az értékpapír befektetéseket. A TBSZ Neked is való! Neked, aki nem vagy bennfentes a befektetések világában.
A TBSZ lényege, hogy megtakarítások kapcsán ösztönöz az öngondoskodásra és hosszú távú gondolkodásra. Varázsszó: a jelentős adókedvezmény. Ha 3 évig nem veszel ki pénzt a TBSZ számládról, akkor a következő év elejétől érvényes 16%-os kamat- és árfolyamnyereség-adó helyett csak 10% adót kell fizetned. 2010-ben 20% a kamatadó, az árfolyamnyereség adó pedig 25%, de ha Te most nyitsz TBSZ számlát, akkor az idei évi adók alól is mentésséget szerezhetsz.
Ha 5 évig bent tartod a pénzed, teljes egészében mentesülsz az adófizetés alól. Ha úgy alakul, hogy mégis szükséged lenne a Tartós Befektetési Számlán tartott pénzed egy részére, akkor sincs baj. Ebben az esetben annyi történik, hogy a számla elveszti az adókedvezményét, és ugyanúgy kezd el viselkedni, mint egy normál befektetés.
Kiknek lehet hasznos a TBSZ? (Tartós Befektetési Szerződés)
- Ha biztos vagy benne, hogy 5 évig tudod nélkülözni megtakarított pénzedet.
- Ha nem vagy biztos benne, hogy 5 évig tudod nélkülözni a pénzt, hiszen bármikor kiszállhatsz, csak az adókedvezményt veszted el
- Ha most készülsz befektetni a félretett pénzedet
- Ha már van betéted
- Ha már van befektetési alapod
Már az adókedvezmény miatt is érdemes új számlát nyitod. Ha eddig csak bankbetétben tartottad a megtakarításod, s nem merészkedtél ki a más lehetőségek felé. Ez jó lehetőség, hogy kipróbáld az értékpapírok világát, hiszen a nyereségükhöz az adókedvezménnyel az állam is hozzájárul. 3-5 éves időtávon már jó esélyed van a betéteknél magasabb hozamra, ha értékpapírokba fekteted pénzed.
Ha 3 év már eltelt a megtakarítási időszakból, akkor eldöntheted, hogy a befektetésed mekkora részét szeretnéd pénzzé tenni a 10%-os, kedvezményes adó megfizetése mellett. Ha a 3. megtakarítási év után, de az 5. év előtt van szükséged a befektetett pénzedre, akkor szintén 10%-os adót kell fizetned a kamat illetve hozam után, azonban a teljes befektetést kénytelen leszel felszámolni.
Ahhoz, hogy TBSZ számlát nyiss, minimum 25 ezer forintos megtakarításra van szükséged, amit készpénzben kell befizetned. December 31-ig további megtakarításokat tehetsz a számládra, így az év végéig befizetett teljes összeg fog hozamot termelni a következő 3-5 évben. Jövő év januárjától az idén megnyitott számlákra további pénzt már nem helyezhetsz el. DE!!! Jövőre is nyithatsz újabb számlát és a 2011 évközben gyűlő pénzedre az adókedvezmény 2011-ben is érvényesíthető lesz, viszont a 3-5 éves várakozási időszak 2012. január 1-től kezdődik majd az új számlád esetében. Még egy fontos információ: a TBSZ számla örökölhető.
Kétféle TBSZ számlát nyithatsz. Az egyikből bankbetétbe tudsz befektetni, a másikon elhelyezett pénzből pedig értékpapír befektetéseket tudsz megvalósítani. A két számla között nincs átjárás, egyikről a másikra menet közben nem tehetsz át pénzt, és egy évben egy pénzintézetnél csak egy-egy ilyen típusú számlát nyithatsz. Akkor érdemes több szolgáltatónál is TBSZ számlát nyitnod, ha nem vagy biztos benne, hogy a 3., vagy az 5. év végéig bent tudod tartani a pénzed. Ha az egyiket kénytelen leszel a 3. év lejárta előtt kivenni, akkor még mindig marad olyan számlád, amellyel elérheted az adókedvezményt.
Azt is fontos tudnod, hogy az év végével csak a felhalmozási időszak ér véget, a befektetésekről később is dönthetsz, hiszen a befektetési portfóliódat a futamidő alatt átrendezheted, befektetési jegyet, részvényt, kötvényt bármikor vehetsz, vagy eladhatsz. Nem kell kapkodnod!!!
Papszt KrisztinaPénzügyi tréner, tanácsadóElérhetőségeim: Telefon: 06-30/737-50-74 Skype: penzugyitanoda E-mail: kapcsolat@papsztkriszta.com Honlap: http://www.penzugyitanoda.hu http://www.papsztkriszta.com |