Beágyazódási vérzés
A köztes vérzés annak a jele is lehet, hogy megfogant a baba
A beágyazódási vérzés egy enyhe, pecsételő vérzés, színe inkább barnás, mint élénkvörös, így jól megkülönböztethető a menstruációtól. Általában a menstruáció utolsó napját követő 12. napon, a megtermékenyülés után egy-két héttel jelentkezik, a beágyazódás maga pedig 5 napon át is eltarthat. A beágyazódási vérzéskor tulajdonképpen az történik, hogy a megtermékenyített petesejt elkezd beágyazódni a méh falába.
Ez pedig azt jelenti, hogy a köztes vérzés utalhat arra is, hogy megfogant a baba. Ilyenkor azonban a terhességi teszt általában még nem pozitív. Mindezek ellenére bármilyen vérzés esetén érdemes felkeresni a nőgyógyászunkat.
Beágyazódási vérzés vagy menstruáció?
A beágyazódási vérzés több dologban is különbözik a menstruációtól. Egyrészt a színe nem élénkvörös, hanem inkább barnás, feketés vagy rózsaszínes. Másrészt mindössze pecsételő vérzésről van szó, tehát tényleg csak egy-két csepp jelenik meg a fehérneműn.
Mi okozhat még pecsételő vérzést a várandósság alatt?
Pecsételő vérzést nemcsak a beágyazódás okozhat. Komoly problémákra is utalhat, ha valakinél vérzés jelentkezik, ezért minden esetben forduljunk orvoshoz!
Vérzést okozhat még:
- a méh fokozott vérellátása a terhesség alatt. Ilyenkor kisebb behatások, mint például a rákszűrés vagy a szex is okozhatnak pecsételő vérzést.
- vetélés. A vetélés egyik legjellemzőbb jele a vérzés. Különösen oda kell figyelni erre a tünetre akkor, ha alhasi görcsökkel is párosul, ami pihenésre, magnéziumpótlásra sem javul.
- fertőzés. Terhesség alatt fogékonyabbak a nők a fertőzésekre, ezekre azonban fokozottan figyelni kell, mert vetélést is okozhatnak!
- méhen kívüli terhesség. A méhen kívüli terhesség súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhet, belső vérzés is jelentkezhet, ezért fontos, hogy minél hamarabb orvoshoz forduljunk vérzés esetén!
- lepényleválás. Ez azonnali műtétet igényel, tünete még az erős hasi görcs és a nyomásérzékenység.
- ovuláció alatti vérzés. Ritka, de előfordulhat ez is. Színe rózsaszínes, pecsételő, egy-két napig látható a fehérneműn.
- szülés és vajúdás alatt is jelentkezhet vérzés.
- sárgatest hormon hiánya is okozhat vérzést. Terhesség esetén ezt a hormont a 12.hétig ilyenkor pótolni kell.
A beágyazódás jelei és tünetei
- enyhe görcsök
- néhány csepp vér
- színe rózsaszínes, barnás vagy feketés
Mellette pedig jeletkeznek a terhesség klasszikus tünetei:
- hányinger, rosszullét
- fáradság
- gyakori vizelés
- érzékeny mellek
- ételek iránti sóvárgás vagy undor
- szagérzékenység
Terhességi teszt beágyazódási vérzés után
A beágyazódási vérzés idejében még kevés teszt mutatja ki a terhességet. Vannak olyan tesztek, amelyek különösen érzékenyek, így a menstruáció előtt már 6 nappal is kimutatják a terhességet. Ezért aki izgul vagy nagyon kíváncsi, nyugodtan elvégezheti ezt a tesztet már a beágyazódási vérzés megjelenése után is. Ha negatív a teszt, de nem jelentkezik a menstruáció a várt időben sem, akkor érdemes megismételni a tesztet három naponta. A hCG koncentrációja folyamatosan emelkedik, ezért pár nappal később már nagyobb valószínűséggel lesz pozitív a teszt.
Hány napig tart a beágyazódási vérzés?
A beágyazódás 5 napig tart, ezalatt sokan számolnak be 2 napon át jelentkező enyhe, pecsételő vérzésről (néhány cseppről). Van, akinél nem is jelentkezik, másnál pedig csak pár órán át tart.
Nem minden nőnél jelentkezik a vérzés
Ha valakinél nem jelentkezik beágyazódási vérzés, nem kell megijedni! Ez ugyanis csak a várandós nők 15-25%-ánál fordul elő.
Ha bármilyen vérzést tapasztalunk, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert mint ahogy említettük, nemcsak beágyazódási vérzés esetén jelentkezhet pecsételő vérzés, hanem komoly problémára, mint például méhen kívüli terhességre vagy vetélésre is utalhat!
Mindez nagyon ijesztően hangzik, így érthető, ha megrémülsz a vérzés láttán. Fontos, hogy minél előbb megvizsgáljon az orvosod, hogy minél hamarabb megnyugtathasson róla, hogy minden rendben van a kisbabáddal és veled is! Most a nyugalom a legfontosabb számotokra, kerüld a stresszes helyzeteket, pihenj sokat és készülj fel a pici érkezésére - jó egészséget, és problémamentes terhességet kívánunk Neked!
Cikkünk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást. Ha bármi szokatlant tapasztalsz a várandósság során, keresd fel a védőnőd, nőgyógyászod!
Indexkép: cottonbro fotója a Pexels oldaláról