Manapság a szaunák beltériek és a legtöbb helyen a hűtésre vízzel teli medencék szolgálnak. A szauna egy legalább 3m2 nagyságú kabin, amelynek belső fala fából készült, és egy fűtőkészülék segítségével a hőmérséklet maximum 120 oC-ra melegszik fel, a fűtőberendezés tetejére köveket helyeznek el, amelyre ha vizet locsolnak, a légtérbe hirtelen gőz kerül, és ez különösen hat az ember szervezetére, majd hűtéssel egyesítve többféle jótékony hatást fejt ki. A szauna tehát a százaz, forró levegő és a hideg víz váltakoztatásával a test hősszabályozó rendszerét célozza meg, növelve ezzel az ellenállóképességet. Serkenti a méreganyagok felszabadulását, javítja a közérzetet.
A szauna hatása
Attól függően, hogy a hevítés-hűtés cseréjét hányszor tesszük meg, a szauna hatását befolyásolhatjuk:
serkentő: az egyszeri hevítés és hűtés
tonizáló: kétszeri váltakozás
lazító: háromszori csere
kimerítő: négy-öt, ennél több nem ajánlott
A szaunázás szakaszai
A szaunázásnak megvan az elfogadott menete, amelyet a megfelelő hatás elérése érdekében be kell tartani.
1.Előkészítő: zuhanyozás
Szaunázás előtt nem tanácsos túl sokat enni, szeszes italt fogyasztani pedig tilos.
2. Hevítő: kényelmes testhelyzetben melegedés, bőr átdörzsölése
A legideálisabb meztelenül szaunázni, mert így könnyebben elviseli a test a meleget, de a személyes intimitáshoz ragaszkodhatunk, használhatunk törölközőket. Fontos a kényelmes testtartás megtalálása a hevülés során, legjobb a fekvés, ekkor egyenletesebben éri a test részeit a meleg, mint ülve, de lehet mozogni is, sőt a hevítés utolsó perceiben javasolt megváltoztatni a testhelyzetet a vérkeringés kiegyenlítődéséért. Fontos szerepe van a jó légzéstechnikának, ami azt jelenti, hogy lassan és ne mélyen vegyük a levegőt, leginkább az orron keresztül. Ha valaki rosszul érzi magát, abba kell hagyni a szaunázást. Általában egészséges embereknél nem szokott gondot okozni a szauna, viszont az idősekre és gyerekekre oda kell figyelni. A gyerekeket rendszerint három éves kortól szabad bevinni, de a finn nők már születésük után egy héttel beviszik a kicsiket.
A szaunázást bármikor el lehet kezdeni, de legalkalmasabb az őszi-téli időszak, amikor ösztönösen vágyunk egy kis melegre.
3. Hűtő: zuhany alatt hűtés vagy medencében
A hűtést az alsó végtagokkal kezdjük a lábujjaktól felfele haladva, majd a felső végtagokkal folytassuk, és utoljára maradjon a törzs deréktól felfelé.
4. Befejező: pihenés vagy sportolás
Annak függvényében, milyen hatást szeretnénk elérni, pihenhetünk, de sportolhatunk, mert ilyenkor az izmok könnyebben tudnak dolgozni. Lezárhatjuk a szaunázást masszázzsal is, amely fokozza a bomlástermékek kiválasztását.
A verejtékezéssel elveszített folyadékot és ásványi anyagokat mindenképp pótolni kell.
Miért hasznos?
Vegyük sorra, valójában miért hasznos a szaunázás? Egyrészt többféle fizikai hatás éri egyidejűleg a testet, amely hat az idegrendszerre és közérzetünkre.
Közvetlen hatások:
anyagcsere termékek kiválasztódása,
a bőr kitisztul,
a kötőszövetek lágyulnak,
az izmok ernyednek,
a vérnyomás csökken,
a légzés megkönnyebbül,
pszichikai nyugalom,
felfrissülés,
regenerálódás,
mély alvás elősegítése
vízveszteség
A szaunázás segít feloldani a feszültséget, csökkenteni a szorongást, kellemes élményeket ébreszt az emberben. Egy tévhitet azonban el kell oszlatni, akárhogy is izzadunk a szaunában, nem vesz igénybe annyi energiát, hogy fogyást eredményezne, de a verejtékezés segíti a víz eloszlását a szervezetben, és a duzzanatokat lelohasztja.