A beágyazódás
Mikor történik - általában - a megtermékenyülés?
Az utolsó menstruációd első napja mérföldkő, innen kell ugyanis minden számolást indítanod. Az első héten még menstruálsz, a következő héten viszont már elérheted termékenységed csúcsát. Ez általában a ciklusod kellős közepére esik, ami alól természetesen akadnak kivételek. Ilyenkor kerül sor az ovulációra, azaz arra a napra, mikor a petesejt megtermékenyíthető. Ha ebben az időszakban többször vagytok együtt, jó eséllyel pályáztok a baba megfoganására.
Ha késik a menstruációd, és kíváncsi vagy, melyik napon eshettél teherbe, próbáld ki szülés és terhességi kalkulátorunkat!
Utazás a méh felé - a beágyazódás helyszíne
A hímivarsejt és a petesejt egyesülése a petevezeték oldalsó, tölcsérszerű tágulatában következik be, majd a már megtermékenyített petesejt innen indul el a beágyazódás helyére, a méh felé. A megtermékenyített petesejt – amit már zigótának nevezünk – 5-7 napig tartó vándorútra kel a petevezetékben, és vándorlása közben folyamatosan osztódik. Ennek során alakul ki a szedercsíra - ez a 32 sejtes állapot, melynek belső sejtjei részben elfolyósodnak, majd ebből jön létre a negyedik napra a hólyagcsíra (blasztociszta).
A petesejt lassú mozgását a petevezeték csillámai segítik elő, és miközben halad a beágyazódás helye felé, a méh felkészül a befogadására. Kialakul az úgynevezett terhességi nyálkahártya, vagyis a méhet bélelő nyálkahártya megvastagodik. Ezt a folyamatot a petefészek által termelt sárgatest hormon és tüszőhormon segíti elő.
Mi is az a beágyazódás?
Beágyazódásról akkor beszélünk, amikor a megtermékenyített petesejt megtapad a méh falán.
A megtermékenyülést követő 5-7. napon megérkezik a méhbe a blasztociszta, amely ekkor 0,2-0,4 mm átmérőjű, és 2-3 napos várakozást követően ágyazódik be. Maga a beágyazódás kb. 5 napig tart. A blasztociszta beágyazódási helye a méh felső részéhez esik közel: a pete az elülső vagy a hátulsó falban fúrja be magát a méhet bélelő nyálkahártyába. Ettől a pillanattól kezdve szervezetünkben rohamosan nő a HCG (humán koriális gonadotropin), más néven a terhességi hormon mennyisége.
Ezt a hormont – amely megakadályozza a terhesség során történő további peteérést, valamint az ösztrogén és a progeszteron hormon termelését is szabályozza – figyelik később a terhességi tesztek is.
A beágyazódást követően a szervezetedben jelentős hormonális változások zajlanak le, és ezek okozzák a terhesség első jeleit, tüneteit. A beágyazódás folyamatának lezárásával megkezdődik az embrió, a köldökzsinór, a méhlepény és a magzatburok fejlődése.
A beágyazódás korai jelei: meg lehet érezni?
Fontos tudnod, hogy az összes tünet megléte sem jelenti azt, hogy babát vársz, de a tünetek hiánya sem feltétlenül utal arra, hogy nem történt megtermékenyítés. Ennek az az oka, hogy egyesek nagyon érzékenyek saját testük jelzéseire, míg mások semmit sem vesznek észre a bennük zajló folyamatokból. Nem mindegy az aktuális lelkiállapotod sem, hiszen ha már nagyon régóta szeretnél babát, akkor valószínűleg minden aprócska tünetet jelnek veszel, míg ha nem foglalkozol túl sokat a kérdéssel, jó eséllyel később fogsz majd gyanút.
Vannak nők, akik a peteérésüket is érzik, tapasztalják, és olyanok is akadnak, akik egészen biztosak abban, hogy észlelik a megtermékenyülést. A beágyazódás jelei is hasonlóan alakulnak: vannak, akiknél semmilyen tünetet nem produkál, másoknál viszont egyértelmű jelei vannak.
Beágyazódás utáni tünetek
Alhasi fájdalom, derékfájás
A beágyazódás alhasi fájdalommal és derékfájással is járhat, de ugyanakkor premenstruációs tünet is lehet. A kezdeti tünetek közül ezért is ezek az egyik legmegtévesztőbb jelek. Ez a hasfájás a menstruációs alhasi görcshöz hasonlítva egy picit más jellegű fájdalom. Így – ha nagyon figyelsz a tested rezdüléseire, akkor – akár ez alapján is következtethetsz a sikeres beágyazódásra.
Szúró fájdalom
Szintén az alhasi tájékon jelentkezhet szúró jellegű fájdalom, ami lehet intenzívebb és gyengébb is. Akár az egyszeri erőteljes szúró fájdalom, akár a rendszeresen jelentkező kisebb szurkáló érzés is utalhat beágyazódásra.
Hőemelkedés
A megtermékenyülés után megemelkedik a szervezet progeszteron szintje. Ennek hatására minimálisan, de megemelkedik a testhőmérséklet. Ez a gyakorlatban csupán néhány tizedes ingadozást jelent, ezért nagyon tudatosan kell figyelni a testhőmérsékletet, hogy ebből bármit is meg tudj jósolni.
Először is feltétel, hogy azonos napszakban, azonos helyen mérd a testhőmérsékleted. Általában a szájban történő mérés a legeredményesebb, időben pedig ébredést követően, de még felkelés előtt. Természetesen ahhoz, hogy észrevedd a testhőmérsékleted változását, már a fogantatást megelőzően is mérni kell a hődet. Bár csak minimális ingadozásról van szó, mégis a hőemelkedés az egyik legkézzelfoghatóbb a beágyazódás tünetei közül.
Pecsételő vérzés
A szinte alig észrevehető pecsételő vérzés is egy az ismert beágyazódási tünetek között. A pecsételő vérzést a termelődő EPF, azaz a korai terhességi faktor hormon okozza. Ezt a szervezet az immunrendszer elnyomására termeli, hogy a saját tested ne érzékelje betolakodónak az embriót. Itt tényleg nagyon minimális mennyiségről van szó, néhány csepp rózsaszínes vagy barnás vérzésre kell gondolni. Előfordulhat, hogy a fehérneműdön nem is veszed észre, csupán a WC papír használatánál láthatsz egy apró foltot.
Az emésztés lassulása
A magas progeszteronszint - azaz a sárgatest hormon - fontos feladata, hogy biztosítsa a terhesség fennmaradását. Ennek hatására az emésztés lelassul, amit puffadás, székrekedés kísérhet, így különösen azoknál a nőknél lehet feltűnő, akiknek eddig nem volt ilyen jellegű gondjuk.
Szédülés
A sárgatest hormon szintjének megemelkedése és a csökkent vérnyomás szédülést is okozhatnak.
Sikertelen beágyazódás
A statisztikák szerint a megtermékenyített petesejt az esetek 25-30 százalékában ágyazódik be, míg a petesejtek 70-75 százaléka elhal és a következő menstruációval távozik.
A beágyazódás csak bizonyos feltételek esetén történhet meg. Ha a méhfal még nem készült fel a blasztociszta fogadására, vagy a zigóta még azelőtt érkezik meg a méhbe, mielőtt blasztocisztává fejlődött volna, akkor nem tud beágyazódni.
Ritkán előfordulhat az is, hogy a blasztociszta a petevezetékben vagy a hasüregben tapad meg. Ezt méhen kívüli terhességnek nevezzük, ami életveszélyes állapot és azonnali műtétet igényel.
Mit tegyél, ha a beágyazódás jeleit tapasztalod?
Fontos észben tartani, hogy a legtöbb nő nem érzi a beágyazódást. Sokan tévesen azonosítják a premenstruációs szindróma tüneteit, utána pedig jön a csalódás. A terhességi tesztet, még ha nagyon reménykedik is az ember, a várt menzesz első napjáig nem érdemes elvégezni. Addig ugyanis nem elég magas a terhességi hormon, a HCG szintje az értékelhető eredményhez.
Figyeld testeden a terhesség jeleit! Amennyiben a tünetek arra utalnak, hogy egy kis élet fogant meg benned, a várandósság könnyebb kialakulásához, megtartásához és az egészséges védekezőképesség megteremtéséhez érdemes időben elkezdeni a terhesvitaminok szedését.
Forrás: Tudatos Szülés, Nőgyógyászati Központ
Indexkép: Depositphotos