Rendek Ökogazdaság és Tanyamúzeum
Ökogazdaság - Tanyamúzeum (Rendek család)
Kerekegyháza
RENDEK ÖKOGAZDASÁG ÉS TANYAMÚZEUM
Természetszerető, hagyománytisztelő családok találkozásából épül-szépül az Ökogazdaság és Tanyamúzeum. A Kiskunsági Nemzeti Park lüktető szíve a gazdaság és környéke, vadvirágos, gyógyfüves rétek, galagonyától izzó árokpartok, szabadon legelésző szarvasmarhák, akácligetek és egy varázsos Kunpuszta Templom mellett halad el az idelátogató vendég.
Tudásunk élő könyvtár, nemzedékeken át hagyományozódott minden szó, minden ismeret apáról fiúra, anyáról leányra. A családi összetartást a szeretet és az életösztön diktálja. A pusztai emberek barátságos, az életet tisztelő nemes egyszerűsége mindenkit magával ragad. A Nemzeti Park óvó égisze alatt, a Tanyamúzeum egy élőképet tár nézője elé: minden szerszám gazdája keze után nyúl, minden mag az ősökről beszél, a komatál galamblevesért kiált.
A paraszti kultúra ápolását, továbbadását, közel 20 hektáron, az ősi családi gazdaságban négy generáció együtt látja el, lassan két évtizede. Őshonos és alternatív növények termesztését, őshonos állatok tartását mutatjuk be élő, korabeli háttér előtt. A föld javait a saját kézzel újjáépített és karban tartott kívülfűtős búboskemencében és a konyhai csikótűzhelyen készítjük el.
Biogazdaság:
-Növénytermesztés
A tájfajták az évezredek, évszázadok során alkalmazkodtak a helyi, honos körülményekhez, génállományuk erős felépítéshez segíti ezen növényeket, melyek így a betegségeknek ellenállóak, külalakra tetszetősek, ízre, zamatra nézve aromában gazdagok.
A paprika színe valódi haragoszöld, húsa roppan, héjától nem keletkeznek gyomorbántalmak, a napérlelte paradicsom lédús, zamatos és édes, valódi gyümölcse a zöldségágyásnak.
A gyógy- és fűszernövények különös zamatot adnak a Kunpuszta földjében termett minden zöldségnövénynek és a homoktövis termésének egyaránt. Az Ökomúzeumban nem fog vegyszereket találni. A régi fajtáink szerencsére masszívan ellenállnak minden támadásnak, melyet a mikroorganizmusok hada követ el ellenük. Egészségüket őrizzük növényi levekkel, talajukat a kiszáradástól óvjuk mulcsozással, komposzt használatával pedig segítjük tápértékük növelését.
- Állattenyésztés
A Biodiverzitás globális problémájához szorosan kapcsolódik, hogy az ősi, tenyésztésbe vett haszonállataink, mint alternatív, háziasított állatok képében megőrizzük, szaporodásuk feltételeiről gondoskodjunk, elősegítsük. Az intenzív fajták csak egycélú felhasználásra alkalmasak, míg a természetközeli módon tartott hagyományos állatfajták többcélúak.
Az 1999-ben elfogadott Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program céljaival összhangban ökológiai mezőgazdasági tevékenységet folytatunk. Állatainkat magunk termelte növényekkel etetjük, rozzsal, búzával, kukoricával, zabbal, csicsókával és tökkel. Az itt megtermelt félkész árut feldolgozzuk vagy feldolgoztatjuk, így újévtől szilveszterig kapható nálunk mangalica-termék: szalonna, zsír, sonka, kolbász. A mangalicazsírból készített szappanra külön felhívjuk az allergiások figyelmét – bátran használhatják, bőrüket nem károsítja, óvja és táplálja.
Biotermékek:
- Zöldségek:
Petrezselyem, sárgarépa, salátafélék, gyógy- és fűszernövények gazdag választéka.
- Gyümölcsök:
Homoktövis frissen, fagyasztva, családi kiszerelésben, de nektár és tea formájában is.
- Húskészítmények:
Húskészítményeink stresszmentes állattartásból származó, nyugodt, kiegyensúlyozott életet élt, kétéves mangalicákból készülnek. Mangalica szalonna, zsír, töpörtyű, kolbász.
Állandó kiállítások:
Állandó kiállításunk helye a tanya középpontjában álló, 1892-ben épített háromosztatú, tornácos lakóház. A kiállítás enteriőrszerűen mutatja be a tanya 1920-30-s évekbeli állapotát. A szoba – konyha - kamra, illetve a mezőgazdasági eszközök tárolására szolgáló szín egy tanyasi család hétköznapi életének, munkájának korabeli állapotát tükrözi, és képes a tradicionális paraszti/tanyai világ technikáit, a hagyományos technológiának adaptációját értelmezni a fenntartható fejlődés viszonyában.
Időszaki kiállítások:
Őszi betakarítások idején kihelyezett környezetismereti órák, természetvédelmi oktatások helyszíne az udvari szín. A növények részei, felépítése kézzelfogható közelségbe kerül városi diákok számára is, kutatók, szakemberek pedig ismereteiket szélesíthetik az ősi magyar fajták megismerésével, kutatások alapját képezhetik az itt felhalmozott természeti értékek.
Programok várják egész évben, tavasszal, nyáron, ősszel és télen is visszatérve más-más arcát mutatja mind a táj, mind a tanya - behatóbb képet kap a tanyavilág életéről, szokásairól, munkáiról.
Programok:
- Balaton-felvidéki túraajánló
- Boldogulni tanyán (Rendezvény)
Nyitva tartás:
Egész évben folyamatosan várjuk vendégeinket. Előzetes bejelentkezés elérhetőségeinken lehetséges. Időpont lefoglalásával tervezhetővé teszi a gazdaság bemutatását és saját kirándulását is.
A Tanyamúzeum nyitva tartása folyamatos, az állandó kiállítások mindig az érdeklődők rendelkezésére állnak.
Időszaki kiállításaink egy-egy ünnepkörhöz, aktuális tanyai munkákhoz kapcsolódnak (vetés, betakarítás, feldolgozási folyamatok).
Elérhetőség:
Ökogazdaság - Tanyamúzeum
Rendek család
6041 Kerekegyháza, Kunpuszta 81.
Telefonszám: (+36 76) 710 962, (+36 20) 386 2522
Email: olga.rendek@gmail.com
Közösségi hozzászólások: