Ráth György Emlékszoba
Időpont: állandó
Ráth György, neves műgyűjtő, az Iparművészeti Múzeum első főigazgatója 1901-ben vásárolta meg azt a Városligeti fasoron álló villát, amely később a róla elnevezett múzeum épülete lett. Ráth az 1870-71-ben, vélhetőleg Ybl Miklós tervei szerint épült villán Györgyi Géza építésszel átalakításokat végeztetett; ekkor került helyére többek között a ma is látható szecessziós lépcsőkorlát. A villa eredeti berendezési tárgyai Ráth gyűjteményének darabjai voltak.
Az 1907-ben múzeummá alakított épületet Budapest ostroma alatt találat érte, s ekkor a berendezés és a műtárgyak egy része megsérült vagy megsemmisült. A gyűjteménynek az ostrom előtt az Iparművészeti Múzeumba, illetve a Szépművészeti Múzeumba szállított darabjai épen megmaradtak, s ma is e múzeumok gyűjteményét gyarapítják. A háború után helyreállított épületben 1955-ben kínai vendégkiállítás nyílt, melynek anyagát a kínai kormány a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeumnak ajándékozta. Ettől kezdve a Ráth György Múzeum a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum kiállítóhelyeként funkcionál.
Az épület ma műemléki védettséget élvez. Az eredeti enteriőr megmaradt részei a lépcsőház, annak faburkolata, a lépcsőkorlát, a csillár, az ajtók és a szecessziós ablakok. Az ostromkor egyetlen szoba, az emeleti ebédlő berendezése maradt a helyén. A romos berendezés restaurálása a 90-es évek folyamán megtörtént, s az ebédlő Ráth Emlékszoba néven megnyílt a nagyközönség előtt.
A Ráth György Múzeum 2002 óta az Andrássy úti világörökségi helyszín védő-rávezető zónájához tartozik.
NYITVA TARTÁS
Hétfő kivételével 10–18 óráig
BELÉPŐJEGYEK
Teljes árú / felnőtt 600 Ft
Kedvezményes:
Diákoknak (diákigazolvánnyal) 300 Ft
Diákcsoport tagjainak 20 főtől 250 Ft
62-70 év közöttiek 300 Ft
Családi jegy (2 felnőtt és gyermekeik részére) 1300 Ft
INGYENES BELÉPÉSRE JOGOSULTAK
6 éves kor alatt
70 év felettiek
Fogyatékossággal élők + 1 kísérő
Közösségi hozzászólások: