Fehérvári Babaház
Fehérvári Babaház
Székesfehérvár
Eltűnt generációk féltett és sok viszontagság között megőrzött fiú- és lányjátékait, gyönyörű babáit, babaszobáit tárja elénk a Fehérvári Babaház. A Moskovszky család, dr. Moskovszky Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott könyvtárosa és édesanyja, Moskovszky Lajosné Auer Erzsébet 70 év alatt kitartó munkával gyűjtötte össze régi korok játékszereit, babát, apró tárgyait, s ezeket kicsinyke szobákba helyezve, minden tárgynak megfelelő helyet keresve alakították, gyarapították különleges, Magyarországon egyedülálló, de Európa-szerte is híres gyűjteményüket.
Székesfehérvár Önkormányzata a Szent István Király Múzeummal közösen hozta létre a kiállítást a Megyeház utca 17. szám alatti műemléképület földszintjén. Hét szobában - 63 együttesben - babaszobákban, ostromlott várban, hadihajókban, kisvasútban - gyönyörködhet a látogató. A szobákban a babák kis bútorok, porcelánok, festmények, csipkék között élnek nagy-nagy szeretetben és megértésben. A szobácskák legrégibb, 20-40 cm-es bútorai a 18. század elejéről, közepéről származnak, többnyire asztalos mintadarabként vagy remekként készültek. Az intarziás tabernákulumok, sublótok, szekrények, szekreterek közül sokan később gyermekkezekbe kerülve valódi játékokká váltak. Ezek az antik darabok adják meg egy-egy szoba alaphangulatát; a kis együtteseket korabeli porcelánok, textilek, képek, réz, ón és ezüst dísztárgyak egészítik ki, és nagyobbrészt porcelánfejű babák népesítik be. A több ezer tárgyból álló gyűjtemény valamennyi darabja magas színvonalú, az adott kor mívesen elkészített emléke: 18. századi elefántcsont szobrocskák, biedermeier porcelánfigurák, miniatűrök, ezüst gyertyatartók és csillárok, 19-20. századi apró naptárak és minikönyvek, utóbbiak magyar, német, francia, angol és latin nyelven. A könyvecskék közül kiemelkedik egy angol nyelvű teljes Biblia és Magyarország története, amelyet Csinszka dedikált Fenyő Miksa lányának, Pannikának.
Eredeti ruhás babák a 19. század második feléből, a 20. század elejéről nézik a 19. századi papírszínházat; több híres író legkedvesebb gyermekkori játékaként említi ezeket a fantázia-mozgató kis teátrumokat. Az ebédlőkben hímzett abrosszal megterített, enni- és innivalóval telerakott asztaloknál ülnek a babák vagy babacsaládok. A legapróbb részletességgel összeállított babakonyhák az 1800 és 1930 közötti időkből az eltűnt világ üzenetét hozzák. A 19. századi kis tűzhelyek hű másai voltak a felnőttek világában használtaknak. Különlegesek a német, cseh, magyar és osztrák porcelán szervizek - csaknem kivétel nélkül kézzel festve -, amelyek túlélték a gyerekszobák veszedelmeit.
"Babaváros" kanyargós utcácskájában betekinthetünk a legkisebb szobákba, a templomba, iskolába, a régimódi boltokba, ahol szépen öltözött, kisujjnyi porcelánbabák élnek.
Minden kislány vágya volt egy pólyásbaba, különösen, ha kistestvére született. A szebbnél-szebb pólyásokat és karonülőket egy nagy, igazi babának való, múlt századi kosár-ágyban helyeztük el; a csecsemő-osztályon különleges egy ágyban fekvő, pólyásbabáját ringató kismama; ágyában zeneszerkezet muzsikálja az altatódalt.
Itt található a legkorábbi baba, melynek teste viaszból és bőrből van, pici fekete gyöngyszemei csillognak; frizurája mutatja, hogy Napóleon korában született.
A múlt századi kisfiúk játékaiból várat, sok-sok ólomkatonával, óraműves kisvasutat, különleges hadihajókat, partvédő ágyút, darut, üvegszemű, sörényes hintalovat, lovaskocsikat, optikai és konstrukciós játékokat, valamint építőkockákat találunk a gyűjteményben.
CÍM: 8000 Székesfehérvár, Megyeház u. 17.
TELEFON: +36-22/329-504
NYITVA TARTÁS: hétfő kivételével naponta 9-17 óráig
BELÉPŐDÍJ: felnőttek: 600,- Ft, (csoportosan 10 főtől: 500,- Ft/fő)
családi jegy (2 felnőtt +1 gyermektől): 1350,- Ft
kedvezményes: 300,- Ft (csoportosan 10 főtől: 200,- Ft/fő)
Közösségi hozzászólások: